Home » Handbal, International, National » Handbal Feminin – Turneu amical: Franta – Romania 27-22

Handbal Feminin – Turneu amical: Franta – Romania 27-22

franta romania handbal feminin Tricolorele au pierdut finala in turneul amical  “RAZEL-BEC PARIS ILE-DE-FRANCE”, gazdele reusind victoria dupa un joc in care au condus pe tabela de la inceput pana la final.

Romancele au avut o prima repriza slaba in ceea ce priveste ofensiva, frantuzoaicele fiind la carma jocului. Gazdele au avut 4 goluri avantaj in minutul 25, 11-7, apoi au mai marcat 6 goluri pana la finalul primei reprize, in timp ce tricolorele nu au mai punctat pe tabela.

Elevele antrenate de Gheorghe Tadici au redus diferenta la doar 3 goluri in repriza secunda, 19-16 (min.46), apoi frantuzoaicele si-au reintrat in ritm, avand un final linistit de joc. Franta castiga astfel turneul amical disputat pe teren propriu, si mai mult, arata un joc ordonat inainte de Campionatul Mondial.

Dembele si Lacrabere au marcat cate 5 goluri pentru gazde, in timp ce Luciana Marin a fost principala marcatoare de la tricolore, cu 6 reusite, urmata de Ada Nechita cu 5 goluri.

Pentru Romania, acest joc a fost un ultim test in afara tarii, inainte de Campionatul Mondial din Serbia,  ce se desfasoara in perioada 6-22 decembrie.

Romania: Ungureanu, Dedu, Pasca – Dinca, Pintea (1 gol), Nechita (5), Neagu, Bradeanu (4), Tacalie, Perianu (1), Marin (6), Ardean Elisei (3), Ciuciulete, Zamfir, Manea (2), Chiper. Antrenor: Gheorghe Tadici.