Home » International, Tenis » In grafic! Simona e in sferturi la Roland Garros, dupa 6-4, 6-3 cu americanca Sloane Stephens

simona halep roland garros Simona Halep a trecut de inca un hop la Roland Garros, pe arena Philippe Chatrier, ajungand in sferturile de finala ale acestui turneu de Gran Slam, dupa ce a trecut in optimi, in doua seturi, de americanca Sloane Stephens, numarul 19 mondial.

Simona a inceput bine sfertul de finala contra americancei, dupa ce si-a adjudecat propriul serviciu si a castigat la zero pe serviciul americancei. Totusi, Stephens nu a cedat lupta, reusind sa-si adjudece urmatoarele 3 ghemuri, trecand la randul sau la conducere. Cunoscuta ca o jucatoare care nu se pierde cand este condusa, Simona a trecut , din nou la conducere cu 4-3.

Americanca a egalat la 4 si a avut minge de break in ghemul urmator, dar nefructificata, iar Simona inchide primul set cu 6-4, dupa 47 de minute de joc. In setul secund, numarul 4 mondial a condus de la inceput pana la sfarsit, castigand setul cu 6-3, in jumatate de ora de joc. Spre deosebire de Stephens, care a riscat mai mult si a comis mai multe greseli in schimburile de lovituri, Simona a fost mai constanta in joc, singura dificultate fiind la serviciu, unde a riscat si a comis 6 duble greseli.

Cu aceasta victorie, Simona isi mai bifeaza inca un record personal, ajungand in sferturile de finala de la Roland Garros, fara sfert pierdut, urmand sa intalneasca in aceasta etapa a competitiei pe invingatoarea din partida Svetlana Kuznetsova (Rusia, nr. 28 WTA)-Lucie Safarova (Cehia, nr. 24 WTA).