Home » Handbal, International » Infrangere dureroasa: Ungaria-Romania 20-19 (10-8)

Infrangere dureroasa: Ungaria-Romania 20-19 (10-8)

romania handbal feminin Romania a pierdut la limita primul joc de la contopirea grupelor A si B, in fata Ungariei, tricolorele avand ultimele 10 minute de cosmar, cu doar un gol marcat.

Cele doua echipe au inceput slab in ofensiva, cu doar doua goluri marcate de gazde in primele 10 minute de joc. Unguroaicele au condus in permanenta, in ciuda eforturilor facute de Paula Ungureanu, care a fost magistrala in interventii. Totusi, tricolorele au practicat un joc modest in ofensiva, cu multe mingi pierdute, datorita incercarii de a juca in viteza, iar gazdele conduc dupa primele 30 de minute cu 10-8.

Tricolorele incep mai bine repriza secunda, cu mai multa incredere pe faza de atac. Cu Cristina Neagu, din nou “arma” Romaniei, dar si prin paradele neobositei Paula Ungureanu, tricolorele trec in avantaj pentru prima oara, in minutul 40, 13-14. A urmat un “razboi” total intre cele doua formatii, fara menajamente in cele doua faze de joc. Cu 10 minute ramase de joc, Romania conducea cu 18-16, dar selectionerul Ungariei solicita timeout si din acel moment jocul s-a schimbat radical. Unguroaicele trec la o aparare avansata, tricolorele nu gasesc solutii, iar gazdele trec la conducere cu 20-19.

Romancele au un ultim atac, dar nu reusesc sa marcheze, chiar daca Gheorghe Tadici a folosit un timeout cu 7 secunde ramase de joc. Cristina Neagu e nevoita sa arunce de la aproximativ 11 metri, dar fara rezultat pe tabela, iar Ungaria se impune la limita, pastrand sanse pentru calificarea in semifinale.

Un esec dureros si prim prisma faptului ca Romania nu a putut gestiona avantajul cu 10 minute inainte de final, tricolorele primind gol si cand aveau superioritate numerica pe teren.

De mentionat si arbitrajul smecheresc al cuplului rus, cei doi arbitrii oferind cele “5 la suta” Ungariei (poate chiar mai mult), in momentele in care echipa gazda avea cea mai mare nevoie de ajutor.

Romania ramane doar cu un punct in Main Round si intalneste Spania in urmatorul joc, echipa ce a pierdut astazi in fata Norvegiei cu 26-29.

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Oana Bondar, Crina Pintea, Aneta Parvut (1 gol), Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Tacalie, Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean Elisei, Georgiana Ciuciulete (1), Cristina Zamfir, Daniela Babeanu (2), Camelia Hotea, Maria Chinteoan (1), Laura Chiper (1). Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenori secunzi: George Burcea si Florentin Pera.

Sursa foto: frh.ro

Etichete:, , , ,