Home » Alte sporturi, International » Infrangere la Miami pentru LeBron James: Miami Heat-Cleveland Cavaliers 101-91

Infrangere la Miami pentru LeBron James: Miami Heat-Cleveland Cavaliers 101-91

miami heat cleveland cavaliers LeBron James a disputat primul joc la Miami Heat, de la revenirea sa la formatia Cleveland Cavaliers. Gazdele s-au impus la 10 puncte diferenta, cel mai bun marcator al intalnirii fiind Dwyane Wade, cu 31 de puncte.

Dupa 4 ani petrecuti la Miami Heat, in care a jucat 4 finale de NBA si a castigat doua dintre ele, LeBron James s-a intors la Miami din postura de adversar. Meciul a fost programat chiar pe 25 decembrie (26 decembrie in Romania).

Fara Chris Bosh (accidentat), Miami a dat totusi o replica puternica echipei lui James, avand 17 puncte avantaj dupa 21 de minute de joc, 60-43. Diferenta s-a realizat si datorita jocului incisiv a lui Dwyane Wade (10 aruncari reusite din 15), care a marcat 24 puncte in acest interval de timp.

Oaspetii revin in sfertul 3, cand au marcat 25 de puncte si au primit doar 15, reducand diferenta la doar 3 puncte. Cleveland a condus chiar in sfertul 4, cu 79-77, a fost egalata la 80, iar apoi gazdele trec din nou la conducere, de aceasta data decisiv. Dwyane Wade a terminat partide cu 31 de puncte, 5 recuperari si 5 pase decisive, iar Le Bron James a fost principalul marcator de la oaspeti, cu 30 de puncte, avand si 8 pase decisive si 4 recuperari.

Miami Heat – Cleveland Cavaliers   101-91 (30-27,32-22,15-25,24-17)