Home » Fotbal, International » Lionel Messi inscrie la Cupa Mondiala din Brazilia: Argentina-Bosnia-Hertegovina 2-1

argentina bosnia 2-1 Dupa Neymar pentru tara organizatoare, a fost randul lui Lionel Messi sa marcheze la acest Campionat Mondial din Brazilia, in victoria cu 2-1 a Argentinei contra Bonsiei-Hertegovina, in primul joc al grupei F.

Argentina a inceput puternic partida cu Bosnia Hertegovina, reusind sa puncteze cel mai rapid gol inscris la acest Campionat Mondial, de fapt un autogol Sead Kolasinac dupa o lovitura libera executata de Messi.

Golul 2 avea sa fie marcat de abia in partea secunda, in minutul 65, de aceasta data marcand Lionel Messi. Gonzalo Higuain colaboreaza cu Messi, acesta marcand cu piciorul stang din afara careului.

Au marcat si bosniacii prin Vedad Ibisevic in minutul 84, dar nu a fost suficient pentru a intoarce soarta meciului, Argentina reusind sa-si adjudece cele 3 puncte ale intalnirii fara sa impresioneze prea mult in ofensiva. Desi sud-americanii au domninat la capitolul posesie, bosniacii au avut mai multe suturi pe poarta in aceasta partida (6-2).

Argentina: Romero, Zabaleta, Rojo, Garay, Fernández, Campagnaro (Gago ’45), Mascherano, Di María,  Rodríguez (Higuaín ’45), Agüero (Biglia ’87), Messi. Rezerve: Pérez, Orión, Fernández, Demichelis, Palacio, Álvarez, Andujar, Lavezzi, Basanta.

Bosnia-Hertegovina: Begovic, Mujdza (Ibisevic ’69), Kolasinac, Besic, Bicakcic, Spahic, Hajrovic (Visca ’71), Pjanic, Dzeko, Misimovic (Medunjanin ’74), Lulic. Rezerve: Vrsajevic, Vranjes, Fejzic, Susic, Sunjic, Ibricic, Hadzic, Avdukic, Salihovic.

Click aici pentru rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de Fotbal, Brazilia 2014

Etichete:, , , , , , , , , , ,