Home » Editoriale, International, National » Lucrurile “mici” ale CSM-ului care au adus victoria in marea finala Champions League

Lucrurile “mici” ale CSM-ului care au adus victoria in marea finala Champions League

csm bucuresti handbal feminin championsleague CSM Bucuresti a adus bucurie iubitorilor de handbal din intreaga tara, reusind sa castige Liga Campionilor, chiar la debutul in aceasta competitie. Performanta realizata se datoreaza unui cumul de factori, lucruri mici care au contribuit decisiv la deznodamantul partidei.

Cele doua finaliste s-au intalnit si in luna februarie a acestui an, in grupa principala, in ambele intalniri castig de cauza avand Gyor. Dar finala avea sa fie cu totul alta batalie, iar cateva detalii au facut in cele din urma diferenta.

In primul rand, Kim Rasmussen a fost fantastic, un om de geniu, care a pregatit foarte bine jocul. A facut si cateva schimbari sclipitoare, iar atitudinea danezului a fost una de mare campion. Nici fetele nu s-au lasat mai prejos, jucand cu daruire totala pe tot parcursul finalei.

Inceputul a fost ezitant, cu doua aparari foarte bine puse la punct. “Unguroaicele” au jucat 3-3 in aparare, anihiland interii formatiei bucurestene. Totusi, Isabelle Gulden a fost magnifica, a dus, practic, o echipa in spate cu executiile sale. A fost principala marcatoare a primei reprize, dar suedeza avea sa fie letala pana la finalul intalnirii. De partea cealalta, unguroaicele au raspuns prin Loke, apararea bucuresteana nereusind sa o anihileze in multe situatii. Au fost si momente cand cei doi portari au intervenit salvator, cu un plus pentru croata Grubisic.

Gazdele au condus cu doua goluri, in doua randuri, (cel mai mare avantaj din prima repriza), dar “bucurestencele” au luptat tot timpul, reusind sa incheie prima repriza cu un gol avans. A fost prima data cand CSM a condus, chiar inainte de pauza, demonstrand ca poate obtine un rezultat mare.

Echipa maghiara a revenit la conducere in repriza secunda. Daca Loke a fost imobilizata la linia de 6 metri, “bucurestencele” nu au gasit solutii sa o opreasca pe Amorim, principala marcatoare a gazdelor in repriza a doua. Din tabara campioanei Romaniei, Gullden a fost din nou sclipitoare, fiind ajutata in ofensiva de Carmen Martin si Linnea Torstensson. Gazdele au avut doua goluri avantaj cu 5 minute ramase de joc, acesta fiind unul din cele mai grele momente pentru campioana Romaniei. Dar fetele de la CSM nu au cedat, au revenit in joc, in poarta intrand surprinzator Pessoa. De ce surprinzator? Pentru ca Grubisic aparase bine in aceasta finala, dar parca pe final a obosit. Mutarea s-a dovedit extrem de inspirata si “bucurestencele” au egalat la 21. Cu 20 de secunde ramase, Gyor primeste corect o aruncare de la 7 metri, transformata de Gorbicz, trecand la conducere cu 22-21. Mai erau doar 15 secunde, iar Rasmussen cere ultimul timeout avut la dispozitie. A pastrat acest timeout pana in ultimele momente, desi au mai fost situatii dificile. A riscat si s-a meritat. Faza de atac a fost simpla, citita de gazde, cu aruncarea de la distanta a interului Torstensson, mingea intrand totusi in poarta adversarelor.

Dupa 60 de minute scorul era egal, iar emotiile continuau pentru ambele echipe. Gyor a evoluat mai bine in prima repriza de prelungiri, incheiata cu doua goluri avans, 24-22. Spiritul de lupta aratat de CSM a fost fantastic, fetele au revenit inca o data. La ultimul atac din cea de-a doua repriza de prelungiri, Oana Manea este faultata in semicerc, iar arbitrele intalnirii dicteaza aruncare de la 7 metri. Cine putea sa execute decat inegalabila Gullden, suedeza marcand cu “sange rece”.

Cum in Final Four se joaca doar cu doua reprize de prelungiri, s-a trecut la aruncarile de la 7 metri, o adevarata loterie, cand un moment de inspiratie sau de ezitare face diferenta. Inainte sa prezentam “nebunia” de la 7 metri, trebuie precizat aportul urias al lui Gullden din acest ultim meci de Champions League. Suedeza a fost declarata si golgheterul competitiei, dar mai mult decat atat, a fost jucatoarea “out of this world” aceasta fiind caracterizarea celor de la ehftv.

CSM Bucuresti a executat prima la aruncarile de departajare, tot Guldden fiind cea care si-a asumat responsabilitatea. Evident, suedeaza n-a gresit nici de aceasta data, aducand CSM-ul in avantaj. Apoi a executat Kovacsics, care a adus egalarea pentru Gyori. Urmatoarea executanta a fost Carmen Martin, iberica marcand cu “sange rece” pe langa piciorul de sprijin al portarului gazdelor.

A urmat o schimbare inspirata, care avea sa influenteze decisiv rezultatul final, Pessoa intrand sa apere la 7 metri in locul croatei Grubisic. Si Pessoa a intrat in poarta ca un buldog, fixandu-si adversara din priviri. Jocul psihologic al braziliencei este foarte cunoscut de specialisti, Pessoa reusind de multe ori sa le intimideze pe adversare. Cu o privire groaznica, de parca ar manca din adversar, Pessoa se remarca reusind sa respinga cu piciorul aruncarea lui Groot. A urmat brazilianca Rodrigues pentru CSM, care a executat cam de la un metru distanta fata de linia de marcaj. Brazilianca a facut doua fente si a marcat tot cu pamantul, marind avantajul la 3-1. Pentru Gyor a venit la 7 metri “robotul” Loke, norvegianca fiind desemnata (de 3 ori in 4 ani) cea mai buna jucatoare de handbal din lume. Loke de obicei nu iarta, iar in aceasta finala s-a descurcat foarte bine. Dar Pessoa apeleaza iarasi la un truc specific, danseaza ca pe muzica house, apoi se deplaseaza catre stanga. Loke trimite tot jos, dar din nou Pessoa salveaza cu piciorul, iar CSM-ul era la doar un gol distanta de marea reusita. Si oare cine vine sa execute? Cine poate inchide finala? Nimeni alta decat Aurelia Bradeanu, jucatoare ce a reprezentat de multe ori Romania, si la bine, dar mai ales la greu. Era momentul Micai sa-si puna “amprenta” la acest succes. Si Mica a executat… cu “sange rece”, aproape de vinclu. A fost o executie letala, un gol care a consemnat castigatoarea Ligii Campionilor.

Jucatoarele CSM-ului au pornit in ritm nebun spre Mica, iar bucuria fara margini a inceput. Fetele nu au uitat de grupul de suporteri romani prezenti la acest meci, un grup patimas care a venit din toata tara sa-si sustina echipa. Si toata echipa s-a indreptat sa-si salute sustinatoii care au crezut tot timpul in favoritelelor. Restul, e istorie… CSM devine castigatoarea Ligii Campionilor la debutul in aceasta competitie.

Chiar daca am evidentiat anumite sportive care au impresionat in aceasta finala, rezultatul este obtinut in echipa, fiecare jucatoare traind intens si contribuind la marea performanta. Fiecare aspect e important intr-un joc, iar performantele adevarate se obtin cu multa munca, determinare, pasiune, dar mai ales, cu oameni care sunt de mare caracter.

csm bucuresti castigatoarea Champions League 2016 Munca celor de la CSM a dat roade, nu doar la handbal, clubul mai avand o castigatoare de cupa europeana, echipa de volei feminin impunandu-se in acest an in Challenge Cup.

Rezultatele sunt exceptionale, chiar daca sunt obtinute cu jucatoare si din alte tari. Nu mai conteaza rivalitatile din campionat sau jucatoarele preferate. Clubul reprezinta Romania in competitiile internationale, iar bucuria trebuie sa fie pentru noi toti. Felicitari CSM Bucuresti! Ati intrat in istorie…

Etichete:, ,

1 Comment for “Au trecut primul test: CSM Bucuresti-Corona Brasov 25-19 (12-10)”

1. constantinescu o jucatoare foarte talentata dar la lot merge puiu….vai de domnul antrenor care a facut convovarile adica domnul Burcea…..halal antrenori