Home » Handbal, International » Rezultatele complete din faza optimilor de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin Under 20 din Croatia

Untitled-1 Romania si-a asigurat luni prezenta in sferturile Campionatului Mondial din Croatia, dupa ce a eliminat Portugalia cu scorul de 25-21.

Adversara Romaniei in sferturile de finala este Coreea de Sud, cea care a eliminat in optimi Serbia cu 32-28 (20-15). Coreea de Sud a avut un parcurs foarte bun la acest mondial, avand doar o singura infrangere in grupe, in fata Cehiei, dar a obtinut victorii cu Norvegia si Croatia. partida dintre Romania si Coreea de Sud va avea loc miercuri cu incepere de la ora 19:30, ora Romaniei. Printre surprize putem nota eliminarea Norvegiei, formatia scandinava pierzand in optimi in fata Germaniei cu 24-27 (12-13).

Iata rezultatele complete din faza optimilor de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin tineret:

Rusia – Suedia   31-18 (17-7)

Iata tabloul complet din faza sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Croatia, toate meciurile urmand sa se dispute miercuri:

Danemarca – Franta   ora 15:00

Olanda – Rusia   ora 17:15

Romania – Coreea de Sud    ora 19:30

Germania – Ungaria   ora 21:45

Etichete:, , , , , , , , , , ,