Home » Fotbal, International » Surpriza pe Camp Nou: FC Barcelona – Valencia 2-3

Surpriza pe Camp Nou: FC Barcelona – Valencia 2-3

barcelona valencia 2-3 Barcelona a pierdut sambata seara intalnirea cu Valencia, ultima infrangere inaintea acestei partide a catalanilor datand din aprilie 2012.

Barcelona a marcat repede primul gol al intalnirii, prin Alexis Sanchez in minutul 7, dar scorul pauzei avea sa fie 1-1, oaspetii egaland prin golul lui Parejo din minutul 44. Valencia avea sa treaca la conducere, la numai 3 minute de la reluare, Pablo Piatti marcand cu capul din interiorul careului. Gazdele egaleaza in minutul 54, prin reusita din penalty a lui Lionel Messi sis e parea ca echipa gazda poate evita esecul pe teren propriu. Dar Valencia avea sa dea lovitura decisiva 5 minute mai tarziu, cand Paco Alcacer marcheaza pentru 3-2, din pasa lui Sofiane Feghouli. mai mult, gazdele raman si in 10 oameni, Jordi Alba fiind eliminat dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben. Ultima ocazie a meicului apartine gazdelor, in prelungirile partidei, dar sutul lui Messi din pasa lui Andres Iniesta, trece putin pe langa poarta.

Valencia se impune astfel la Barcelona, catalanii intrerupand astfel seria de 25 de partide victorioase pe Camp Nou. Barcelona ramane cu 54 de puncte iar Real Madrid si Atletico Madrid pot depasi campioana spaniei, cele doua formatii avand un meci ami putin disputat.