Home » National, Volei » Volei: CSU Medicina Targu Mures este noua campioana a Romaniei la cadete! Vezi rezultatele din ultima zi a competitiei

medicina targu mures volei cadete Duminica s-a decis ierarhia finala a Campionatului National de volei cadete, Turneul Final avand loc in perioada 22-26 aprilie la Slatina. In finala mica Bravol Brasov a trecut de Dinamo Romprest Bucuresti, iar CSU Medicina Targu Mures este noua campioana a Romaniei la aceasta categorie de varsta, castigand finala mare, in set decisiv, in fata formatiei CTF Mihai I Bucuresti.

Duminica dimineata, de la ora 9:00, s-a disputat prima partida programata, pentru locurile 7-8, intre CSS Bacau si CSS Sibiu. Cele doua formatii s-au intalnit si in grupa in acest Turneu Final, acolo unde bacauancele s-au impus cu scorul de 3-1. In meciul de dumincia, cele doua echipe s-au intins la peste doua ore de joc, partida avand nevoie de set decisiv. Bacauancele au condus cu 2-1 la seturi, dar sibiencele au egalat la 2. CSS Bacau a gestionat mai bine setul decisiv, castigand cu 15-7, terminand astfel pe locul 7 la Turneul Final.

Urmatorul meci a fost intre CSS Tg. Mures si CS Constructorul Bucuresti, echipa din Tg. Mures reusind sa termine pe locul 5 in clasament, dupa ce a castigat aceasta intalnire cu scorul de 3-0.

A urmat apoi finala mica, intre CS Dinamo Romprest Bucuresti si CS Bravol Brasov. Daca in partida din grupa dinamovistele s-au impus cu scorul de 3-1, in finala mica brasovencele au reusit revansa. Bravol Brasov a condus cu scorul de 2-0 la seturi, iar dinamovistele au dominat in marea majoritate a setului 3, conducand pe tabela cu 22-19. Brasovencele revin pe final de set si castiga si setul 3, cu 25-23, reusind astfel sa obtina medaliile de bronz la acest Turneu Final.

S-a jucat apoi si finala mare a turneului, intre CTF Mihai I Bucuresti si CSU Medicina Targu Mures. A fost un joc spectaculos care a avut nevoie de 5 seturi pentru stabilirea campioanei.

“Medicinistele” au dominat categoric primul set (14-6, 22-12), castigat cu scorul de 25- 17. Replica adversarelor a venit in setul 2, bucurestencele castigand actul cu 25-20.

Au urmat doua seturi cu acelasi deznodamant, cate un set castigat clar de fiecare echipa, 25-17 pentru Targu Mures si 25-19 pentru CTF Mihai I., fiind nevoie si de set decisiv. Medicina incepe in forta setul 5, conducand cu 9-1, bucurestencele reusind sa reduca diferenta la doar 3 puncte, 6-9. A mai urmat o ultima zvacnire a “medicinistelor” care se impun cu 15-6, devenind astfel noua campioana a Romaniei la volei feminin cadete.

De mentionat faptul ca formatia din Targu Mures a avut si anul trecut un parcurs memorabil, castigand medalia de argint tot la divizia cadete.

Iata rezultatele complete in ultima zi a Turneului Final de volei feminin, divizia cadete:

Pentru locurile 7-8

CSS Bacau-CSS Sibiu   3-2 (12-25, 25-19, 25-20, 23-25, 15-7)

Pentru locurile 5-6

CSS Targu Mures – CS Constructorul Bucuresti   3-0 (25-21, 25-15, 26-24)

Finala mica

CS Bravol Brasov – CS Dinamo Romprest Bucuresti   3-0 (25-22, 25-15, 25-23)

Finala Mare

CSU Medicina Targu Mures – CTF Mihai I Bucuresti   3-2 (25-17, 20-25, 25-17, 19-25, 15-6).