Home » National, Volei » Turneul semifinal 2, volei cadete: CSS Bacau si CSS 2 Baia Mare au punctaj maxim dupa doua etape

css bacau css 2 baia mare Sambata, in Bacau, s-a disputat etapa a doua din cadrul turneului semifinal 2, bacauancele si baimarencele reusind cea de-a doua victorie consecutiva .

Dupa ce a invins LPS Cluj in prima etapa, baimarencele au intalnit CSS Unirea Iasi, echipa ce a pierdut cu 0-3 in fata gazdelor. Baimarencele au castigat primele doua seturi, iesencele reusind sa se impuna in al treilea act cu 25-23. Setul 4 a fost la discretia ardelencelor, adjudecat cu scorul de 25-10. Chiar daca au pierdut cate un set in cele doua partide disputate, echipa din Baia Mare joaca meciul decisiv pentru calificare, maine in fata echipei organizatoare a acestui turneu semifinal.

Bacauancele, pur si simplu…superbe

In ultimul joc al zilei, gazdele au intalnit formatia LPS Cluj. Cele doua echipe s-au intalnit, anul trecut, la divizia sperante, bacauancele reusind victoria cu 3-2.

In meciul disputat pe teren propriu, bacauancele au inceput in forta, practicand un joc mult mai consistent decat in intalnirea cu CSS Unirea Iasi. Alexandra Adragai, Denisa Sava si Nicola Juncu au fost de neoprit la serviciu, iar pe faza de atac Madalina Airoaie a fost din nou in mare forma. Cu un joc combinativ, gazdele s-au impus categoric in primul set cu 25-11. Clujencele au avut un inceput mai bun de set secund, dar gazdele si-au revenit repede, reusind sa-si adjudece si acest act cu 25-18. Bacauancele au inceput in forta setul 3, conducand cu 8-1 si 16-4.  Chiar daca pe final de set a aparut o usoara relaxare, gazdele s-au impus si in acest set de o maniera categorica, cu 25-15.

De mentionat este faptul ca jocul gazdelor s-a imbunatatit simtitor fata de primul meci de la acest turneu, fetele fiind mobilizate exemplar si practicand un volei curat, cu putine greseli. In atac s-a jucat mult mai combinativ,  incurcand serios apararea echipei adversa. Nicola Juncu a avut cel mai complet joc, ajutandu-si echipa atat in aparare (prin preluari foarte bune), dar si in ofensiva (prin puncte realizate in atac si din serviciu). Evolutii promitatoare au avut si Alexandra Adragai si Denisa Sava, semn ca echipa bacauana are resurse multiple pe faza de atac.

Duminica, gazdele joaca meciul decisiv in compania echipei CSS 2 Baia Mare si doar prima clasata va obtine calificarea la Turneul Final. Bacauancele au si avantajul terenului propriu, de suporteri inflacarati si zgomotosi, atmosfera “normala” pentru mica sala din incinta Colegiului “Vasile Alecsandri”. Cu siguranta va fi un meci echilibrat, dar cu rabdare, atitudine pozitiva si joc in echipa, bacauancele pot fi de neoprit…

Turneu semifinal 2, Bacau

Etapa II

CSS 2 Baia Mare – CSS Unirea Iasi   3-1 (25-22, 25-19, 23-25, 25-10)

CSS Bacau – LPS Cluj   3-0 (25-11, 25-18, 25-15)

Clasament dupa doua etape: 1) CSS Bacau 6 p.;2) CSS 2 Baia Mare 6 p.; 3) CSS Unirea Iasi 0 p.; 4) LPS Cluj 0 p.;