Home » Handbal, National » Zi neagra pentru baimarence in Champions League: HCM Baia Mare-Metz Handball 23-24 (12-10)

HCM-Baia-Mare-handbal-feminin HCM Baia Mare avea nevoie de macar un punct pentru a se califica in faza”Main Round” Champiomns League, de pe locul 2 in grupa, in partida de pe teren propriu cu Metz Handball, dar a pierdut la limita, datorita unui joc sub asteptari atat in aparare cat si in atac.

Dupa victoria la 10 goluri pe teren propriu, frantuzoaicele au jucat determinat si in aceasta partida, avand nevoie doar de victorie pentru a se califica in grupa principala.

Baimarencele au ratat multe oportunitati cu portarul echipei franceze, Laura Glauser, dar totusi gazdele au plecat la cabine cu doua goluri avantaj, 12-10, in special datorita reusitelor in ofensiva de Valentina Ardean Elisei, jucatoarea marcand si din pozitia de extrema stanga, dar si de pe inter.

A urmat o repriza secunda jucata excelent de frantuzoaice, care au avut in ofensiva o linie de 9 metri in mare forma, iar in poarta, aceeasi Gluser, in varsta de doar 21 de ani, a avut interventii inspirate in situatii de 1 la 1. Oaspetele s-au distantat la 3 goluri in minutul 48, 17-20, distanta a ramas aceeasi in minutul 54, pentru ca baimarencele sa micsoreze diferenta la doar un gol, cu un minut ramas de joc.

Frantuzoaicele tin inspirat de minge la ultima posesie, iar baimarencele pierd la limita pe propriu teren,  cu 23-24. O infrangere dureroasa, baimarencele parasind terenul in lacrimi, dar campioana Romaniei la handbal a fost azi intr-o zi slaba, atat in poarta (procentaj doar de 25 la suta) cat si in ofensiva.

Totusi, baimarencele se mai pot califica in grupa principala Champions League, de pe locul 3 in grupa, plecand cu zero puncte in faza urmatoare a competitiei, doar daca Larvik va invinge maine “acasa” formatia MKS Selgros Lublin.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Barbara Arenhart, Claudia Cetateanu – Alexandra Do Nascimento (2), Eliza Buceschi (1), Gabriela Szucs, Valentina Ardean Elisei (5), Anastasiya Lobach (1), Elena Gjeorgjievska (2), Kseniya Makeeva (5), Luciana Marin (1), Timea Tatar, Ekaterina Davydenko (3), Adriana Nechita (2), Camila Herrem (1), Bianca Tiron.

Metz Handball: Laura Glauser, Gervaise Pierson, Deborah Dangueuger – Deborah Kpodar, Nina Kamto Njitam (3), Laura Flippes, Ana Gros (6), Grace Zaadi Deuna (6), Paule Baudouin (2), Yvette Broch, Ekaterina Andryushina, Lara Gonzales (2), Jurswailly Luciano (5), Claudine Mendy.

Evolutia scorului

Min. 5: 2-2, min. 10: 5-5, min.15: 6-6, min.20: 7-7; min.25: 7-8, min.30: 12-10, min.35: 14-14, min.40: 15-16, min.45: 16-18, min. 50: 18-20, min.55: 20-22, min.60: 23-24;