Home » Handbal, International, National » Barajul pentru Campionatul Mondial de handbal feminin: Romania invinge la 6 goluri diferenta in Serbia! Avem prima sansa la calificare

romania-handbal-feminin Romania a avut un joc reusit in prima mansa a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial de handbal feminin. Tricolorele au avut un joc spectaculos, in viteza, ce a surprins de multe ori nationala Serbiei.

Romancele au crezut in sansa lor in partida disputata sambata seara in Serbia, conducand aproape in permanenta pe tabela. Desi au avut superioritate numerica in minutul 4, sarboaicele nu au reusit sa egaleze la 3, avand in fata pe Paula Ungureanu, portarul nationalei fiind in mare forma.

Tricolorele au fost inspirate in ofensiva, avand un joc rapid ce a ametit echipa gazda. Cu Cristina Neagu principala “arma” in atac, romancele au avut si 6 goluri avantaj, 16-10, in minutul 27. Gazdele au mai redus din diferenta, insa Romania termina prima repriza cu 4 goluri avantaj, 17-13.

Imediat dupa pauza, sarboaicele inscriu rapid de doua ori, dar tricolorele nu se pierd cu firea si  refac diferenta de 6 goluri, 22-16, in minutul 37. Gazdele au incercat o revenire spectaculoasa, marcand 3 goluri consecutive in 3 minute, reusind sa inchida propria poarta.

A fost, insa, seara tricolorelor, care s-au distantat din nou, de aceasta data decisiv. In minutul 47 s-a asistat si la un moment nefericit, Paula Ungureanu accidentandu-se la genunchiul drept, dupa o parada la o aruncare de la 7 metri.

Portarul nationalei a parasit in lacrimi suprafata de joc, fiind inlocuita cu tanara Denisa Dedu. Aceasta a gestionat bine poarta nationalei, iar tricolorele isi continua asediul la poarta sarbaoaicelor, avand si 8 goluri avantaj.

Partida se incheie cu scorul de 32-26 pentru Romania, un avantaj ce pare linistitor la prima vedere.  Jocul retur se va disputa sambata viitoare, in Romania, la Sala Polivalenta din Cluj Napoca, cu incepere de la ora 17:00.

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Timeea Tatar, Camelia Hotea, Adriana Nechita (5 goluri), Cristina Neagu (11), Aurelia Bradeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Mihalschi (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chinteoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper. Antrenor principal: Thomas Ryde. Antrenor secund: Bogdan Burcea.