Home » Handbal, International » CE handbal feminin junioare: Romania-Cehia 27-27 (15-16). Romania, calificata in Main Round cu 2 puncte

Romania handbal femini junioare Romania si Cehia au remizat in ultima etapa a grupei C din cadrul Campionatului European de handbal feminin junioare, “tricolorele” incheind grupa fara infrangere.

Cu doua victorii in primele doua etape, Romania avea asigurat locul 1 in grupa C si accederea in grupa principala cu doua puncte. Adversara din ultima etapa, Cehia, a pierdut primele doua meciuri, jocul de duminica dupa-amaiza contand doar pentru moral si palmares.

Romania a condus cu 2-0 in minutul 2, insa cehoaicele nu au renuntat la joc, conducand cu 3 goluri in minutul 15, 9-6. Romania a egalat la 13 in minutul 25, fiind condusa la pauza cu un singur gol diferenta. Si repriza secunda a fost echilibrata, dar cu 4 minute ramase de joc, Cehia avea un avans de doua goluri, 27-25. Fetele noastre nu au mai primit niciun gol pana la finalul intalnirii, partida incheindu-se la egalitate, 27-27. Marina Ilie a fost declarata cea mai buna jucatoare din tabara Romaniei, extrema stanga fiind si ceamai buna marcatoare, cu 7 reusite, fiind urmata de Isabela Dragnea, cu 6 goluri.

Acest rezultat nu are impact in cazul Romaniei, tricolorele fiind calificate in grupap rincipala dupa victoriile realizate in primele doua etape. Totusi, elevele pregatite de Ion Ivan nu au vrut sa piarda acest meci, fiind de apreciat ambitia si lupta pentru posesie la fiecare minge. Chiar daca au fost si greseli in ofensiva, Romania are in componenta jucatoare de certa valoare, care pot face diferenta in momentele importante ale jocului. Avand asigurate doua puncte, Romania mai are nevoie  de o victorie in grupa principala pentru a avea asigurata prezenta in semifinale. Urmatorul joc pentru Romania va avea loc marti seara, cu incepere de la ora 20:30, adversara fiind castigatoarea grupei D, Norvegia.

Romania-Cehia 27-27 (15-16)

Romania: Diana Cristiana Ciuca, Andreea Bianca Chetraru – Ioana Beatrice Balaceanu, Andreea Cristina Popa, Monica Alexandra Barabas (4 goluri), Denisa Andreea Valcan, Iuliana Daniela Marin, Andreea Rebeca Tarsoaga (2), Oana Maria Caprar, Oana Stefana Jipa (4), Isabela Dragnea (6), Patricia Valentina Moraru, Marina Ilie (7), Miruna Cristina Pica (1), Alicia Gogarla (1), Andra Liviana Moroianu (2). Antrenor principal: Ivan Ion.

Clasament final grupa C: 1) Romania 5 p.; 2) Franta 3 p.; 3) Suedia 3 p.; 4) Cehia 1 p.;

Clasament final grupa D: 1) Norvegia 4 p.; 2) Spania 4 p.; 3) Slovacia 3 p.; 4) Serbia 1 p.;

Clasament grupa principala 2: 1) Romania 2 p.; 2) Norvegia 2 p.; 3) Spania 0 p.; 4) Franta 0 p.;