Home » Fotbal, National » Cupa Ligii Adeplast: Steaua-Astra 3-0 (2-0). Ros-albastrii, mari favoriti la finala

steaua-bucuresti Cele doua finaliste ale Cupei Romaniei in 2014, Steaua si Astra s-au intalnit, miercuri seara, in cea de-a doua semifinala a Cupei Ligii Adeplast, 2014-2015.

Stelistii au inceput bine partida de pe teren propriu, din prima mansa, reusind sa deschida rapid scorul impotriva echipei antrenate de Oleg Protasov. Paul Papp a patruns in careu pe partea dreapta si a centrat la firul ierbii, iar Cristi Tanase finalizeaza din 7 metri.

Oaspetii sunt nevoiti sa faca si o schimbare in minutul 12, Denis Alibec accidentat fiind inlocuit de Kehinde Fatai. Gazdele isi majoreaza avantajul in minutul 33, dupa o recuperare a lui Andrei Prepelita iar sutul acestuia cu pamantul este respins in fata de Silviu Lung junior, George Tucudean reluand decisiv din 4 metri.  A fost primul gol intr-un meci oficial pentru George Tucudean in tricoul Stelei, atacantul fiind titular in aceasta partida.

Lucrurile se complica si mai tare pentru Astra Giurgiu, in repriza secunda, cand Laurentiu Rus primeste doua cartonase galbene intr-un interval de 3 minute, fiind eliminat de arbitru in minutul 51. Stelistii domina autoritar jocul si marcheaza si golul 3, in minutul 86, Alexandru Chipciu ii centreaza din prima lui Raul Rusescu (intrat pe teren in minutul 46), iar atacantul reia decisiv din 6 metri.

Steaua obtine o victorie concludenta si are un avantaj linistitor inainte de jocul retur, programat pe 11 martie.

In prima semifinala, disputata pe 17 februarie, Pandurii Targu Jiu a invins “acasa” pe Dinamo cu scorul de 2-1, golul decisiv pentru gazde fiind marcat de Eric de Oliveira in minutul 84.

Steaua: Arlauskis -  Tosca, Varela, Luchin, Papp, Prepelita (Rusescu ’46), Breeveld, Adi Popa (Bourceanu ’69), Chipciu, Tanase, Tucudean, (Neagu ’76). Antrenor: Constantin Galca.

Astra: Lung jr. – J .Morais, Oros, Ben Youssef, Rus, Laban, Seto (De Amorim ’46) – G. Enache, Budescu (Yahaya ’56), Florescu, Alibec (Fatai ’12). Antrenor: Oleg Protasov.