Home » Fotbal, National » Supercupa Romaniei: Steaua-Astra 4-6 dupa loviturile de departajare. Astra, la cel de-al doilea trofeu din istoria clubului

supercupa romaniei steaua astra Astra Giurgiu a reusit sa castige din nou in fata Stelei, la loviturile de departajare, dupa ce scorul a fost  1-1 la incheierea celor 120 de minute de joc.

Campioana Romaniei si castigatoarea cupei s-au intalnit vineri seara pe Arena Nationala, in Supercupa Romaniei editia 2014. Cu un antrenor nou, Steaua nu a excelat in meciurile de pregatire, acesta fiind primul joc oficial pentru Costel Galca.

Steaua a dominat teritorial in primele 10 minute de joc, dar prima ocazie apartine Astrei. Arlauskis evidentiindu-se la sutul lui Budescu. Alexandru Chipciu raspunde pentru stelisti, in minutul 32, sutul sau trimis din alunecare fiind respins de Silviu Lung. jr. Acelasi Chipciu avea sa deschida scorul pentru stelisti, in ultimul minut al primei reprize, cu un sut de pe partea dreapta din unghi la coltul lung, din pasa lui Cristi Tanase.

Daniel Isaila a facut doua mutari la inceputul reprizei secunde, Bukari si Cristescu fiind inlocuiti de Wiliam si Fatai. Tot Chipciu reprezinta pericolul numarul 1 la poarta giurgiuvenilor, sutul sau din careu la coltul scurt fiind respins de Lung.

Giurgiuvenii aveau sa egaleze cu 15 minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Enache fiind la finalizare. Ben Yousef centeraza de pe partea stanga si Gabriel Enache reia decisiv cu capul. Claudiu Keseru are ultima ocazie a prtidei din timpul regulamentar de joc, dar sutul sau spre vinclu este respins de Lung junior.

Ca si in finala Cupei, cand cele doua echipe au terminat la egalitate (0-0) si Super Cupa a avut nevoie de cate doua reprize de prelungiri. Asatra are cea mai mare oportunitate, in minutul 99, cand Fatai sprinteaza spre poarta lui Arlauskis, sutul sau fiind respins in extremis de fundasul Varela.

Cum cele doua formatii nua u reusits a marcheze nici in prelungiri, Supercupa Romaniei Timisoreana a avut nevoie de loviturile de departajare.

Valerica Gaman, Seto, Morais, Laban si Constantin Budescu (Astra) si Keseru, Parvulescu si Latovlevici (Steaua) au marcat de la 11 metri, singurul care nu a marcat a fost Lucian Filip sutul sau slab fiind respins de Silviu Lung junior.

Asadar, Astra se impune cu 5-3 (6-4 la general) dupa loviturile de departajare si cucereste cel de-al doilea trofeu din istoria clubului, ambele finale fiind castigate in fata Stelei.

Etichete:, , , , , , , , ,