Home » Fotbal, International » Cupa Mondiala Brazilia2014: Campioana Mondiala la pamant! Spania-Olanda 1-5

Cupa Mondiala Brazilia2014: Campioana Mondiala la pamant! Spania-Olanda 1-5

spania olanda 1-5 Olanda a reusit o victorie zdrobitoare in fata Campioanei Mondiale si Europene, Robben si van Persie reusind fiecare cate o dubla. Olandezii au fost de neoprit in partea a doua a jocului, marcand 4 goluri.

Spania si Olanda parea jocul cel mai atractiv din ziua a doua a Cupei Mondiale din Brazilia. cele doua echipe se reintalneau dupa ce au disputat finala in 2010, dar de aceasta data deznodamantul avea sa fie cu totul altul.

Olandezii au prima ocazie a jocului, prin Wesley Sneijder, care scapa de contratac, dar sutul sau este respins de Iker Casillas. La prima actiune a campioanei mondiale, Xavi il deschide pe Diego Costa, atacantul lui Atletico fiind faultat in careu de Stefan de Vrij. Xabi Alonso transforma cu o lovitura precisa la firul ierbii si se parea ca Spania va lua o optiune serioasa la victorie. Ibericii au avut sansa unui 2-0 nedrept, in minutul 43, dar David Silva nu reuseste sa inscrie, lobul sau fiind respins de Cillessen. Un minut mai tarziu, Robin van Persie reusste o bijuterie de gol, o reluare cu capul peste Casillas din pasa perfecta a lui Daley Blind. P

Prima repriza se incheie cu scorul de 1-1 si putin aveau sa creada intr-o repriza secunda “nebuna” facuta de olandezi. Elevii lui Louis van Gaal au marcat la 7 minute de la reluare, Robben fiind de aceasta data la finalizare, dupa pasa aceluias Daley Blind. Ordonati in aparare, olandezii au raspuns prin atacuri rapide, van Persie avand sansa de 3-1 in minutul in minutul 60, dar mingea trimisa loveste bara transversala. Spaniolii au primit si golul 3 din corner, marcat de Stefan de Vrij din corner, dar dupa un fault nesanctionat a lui Wesley Sneijder la Casillas. acelasi casillas greseste la golul 4 cand se pierde la un balon in fata lui van Persie, care reuseste dubla. Si Robben avea sa puncteze inca o data, in minutul 81 dupa un contratac scoala a olandezilor. olandezii au mai avut ocazii da Casillas s-a opus, seara neagra a ibericilor terminandu-se cu greseala lui Torres din atac, care a balbait ca un incepator o minge la 4 metri de poarta lui Cillessen.

Dupa 90 de minute, tabela arata un neverosimil 5-1, o victorie usturatoare dar meritata a olandezilor, care au practicat un fotbal exact cu finalizari de finete.

Spania – Olanda   1-5 (1-1)

Xabi Alonso ’27 (pen.) – Robin van Persie ’43, ’72, Arjen Robben ’53, ’80, Stefan de Vrij ’64;

Spain: Casillas – Azpilicueta, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba, Alonso (Pedro ’63), Xavi, Busquets, Silva (Fábregas ’78) , Diego Costa (Torres ’62) , Iniesta.  Rezerve: De Gea, Albiol, Javi Martinez, Juanfran, Villa, Mata, Koke, Cazorla, Reina.

Holland (5-3-2): Cillessen, Janmaat, Vlaar, De Vrij (Veltman ’77) , Martins Indi, Blind, de Guzman (Wijnaldum ’62), Sneijder, De Jong, van Persie (Lens – 79′ ) , Robben. Rezerve: Vorm, Verhaegh, Kongolo, Kuyt, Clasie, Fer, Huntelaar, Depay, Krul.