Home » Handbal, International » Handbal Feminin: Romania-Belarus 32-20. Tricolorele se califica la Campionatul European dupa un ultim joc convingator

romania-handbal-feminin Dupa victoria obtinuta in Belarus, cu 30-28 , tricolorele s-au impus si la Baia Mare, reusind victoria la 12 goluri diferenta si calificarea la Europenele din decembrie ce se vor disputa in Croatia si Ungaria.

Belarus a inceput mai bine ultimul joc al grupei, conducand cu 3-1 in minutul 6. A fost doar “un foc de paie”, tricolorele si-au intrat in ritm si au preluat conducerea cu 4-3 in minutul 8.  Apoi jocul s-a rupt, tricolorele distantandu-se decisiv inca din prima repriza printr-o prestatie convingatoare atat in aparare cat si in atac. Antrenorul echipei din Belarus a solicitat timeout la scorul de 10-5 pentru Romania in minutul 19, dar oaspetele nu si-au revenit pana la finalul primei reprize, cand Romania avea 9 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc, 15-6.

In repriza a doua, selectionerul Gheorghe Tadici a mai rulat din jucatoare, dar avantajul nu s-a micsorat, romancele marind chiar scorul pe tabela. Romania se impune cu 32-20 la finalul partidei, Ada Nechita fiind cea mai prolifica jucatoare in aceasta partida, cu 8 goluri marcate, urmata de Gabriela Perianu cu 5 reusite.

Romania se califica la Campionatul European din Croatia si Ungaria, de pe locul 2 in grupa, cu victorii in fata selectionatei din Belarus, dar cu infrangeri in ambele intalniri cu Norvegia.

Lotul Romaniei: Paula Ungureanu, Mirela Pasca, Denisa Dedu – Crina Pintea (1 gol), Adriana Nechita (8 goluri), Cristina Neagu (3) Aurelia Bradeanu, Gabriela Perianu (5), Luciana Marin, Laura Oltean, Valentina Ardean Elisei (4), Andreia Ciuciulete (2), Daniela Babeanu (4), Camelia Hotea (1), Laura Chiper, Elzia Buceschi (4). Antrenor principal: Gheroghe Tadici; Antrenor secund: Florentin Pera;

Etichete:, , , , , , , , , ,