Home » Bacau, De vorba cu juniorii, Locale, National » Handbal juniori 2: Vezi declaratiile campionilor si vicecampionilor!

Handbal juniori 2: Vezi declaratiile campionilor si vicecampionilor!

turneu final handbal juniori 2 - bacau 2015 Saptamana trecuta, in Bacau,  s-a desfasurat un nou turneu final de handbal masculin juniori 2.

Ca si in sezonul trecut, turneul a avut loc la Sala Sporturilor din localitate. In finala din acest an s-au intalnit Minaur Baia Mare si Stiinta Bacau, echipa organizatoare fiind singura fara infrangere pana in ultimul act al competitiei. Cele doua formatii s-au intalnit si in faza grupelor, bacauanii reusind victoria cu scorul de 26-21.

Finala a avut alt deznodamant, fiind castigata de Minaur Baia Mare cu 27-25 (11-12).

Prezentam cate doua declaratii de la fiecare echipa, cu impresii despre acest turneu final:

pavel sangeorzan

Pavel Sangeorzan (extrema stanga – Minaur Baia Mare): – Acest turneu final a fost cel mai important turneu pentru echipa noastra. Meciurile mi s-au parut foarte bune, dar cu toate acestea echipa noastra s-a impus categoric, iar acest lucru s-a vazut pe tabela. In finala ne-am montat foarte bine, am fost uniti si am luptat pana in ultima clipa, de aceea am si castigat. As vrea sa le multumesc tuturor persoanelor care ne-au ajutat atat financiar cat si moral, fara ajutorul lor nu cred ca reuseam aceasta performanta.

razvan dragan Razvan Dragan (extrema stanga – Stiinta Bacau): – Pentru mine si echipa, pregatirea pentru acest turneu a inceput din secunda in care s-a terminat finala de anul trecut. Aceasta saptamana a insemnat o experienta aparte unde am putut observa o evolutie si o determinare deosebita a echipelor prezente.
Finala a fost una cu rasturnari de situatii in care echipa din Baia Mare a reusit sa gestioneze mai bine unele dintre ele. Sunt suparat de faptul ca am pierdut finala, dar mai suparat pentru ca am fi putut face mai mult. Cu toate acestea sunt mandru de echipa noastra, sunt fericit ca am luptat pana la capat si sunt sigur de faptul ca vom munci mai mult pana la anul pentru a putea aduce aurul la Bacau.

andrei alexandru

Andrei Alexandru (centru – Minaur Baia Mare)): – Acest turneu final a fost foarte important, deoarce a fost primul pentru mine. In acest turneu am întâlnit echipe bune si echipe mai putin bune. Dupa ce am pierdut meciul din grupa cu Bacaul, am fost mai uniti si am luptat pentru a ne îndeplini visul de a iesi campioni. Finala a fost foarte echilibrata, cu rasturnarii de scor, dar cine a gresit mai putin a castigat. Dupa meciul din grupa cu ei, am aratat ca suntem mai buni. Multumesc familiei ca m-a sustinut pana la capat, unchiului meu George Buricea si antrenorului.

dragos hantaru Dragos Hantaru (inter stanga – Stiinta Bacau): – Pentru al treilea an consecutiv,  turneul final a fost gazduit de orasul nostru. Inceputul turneului a fost promitator. Rezultatele pozitive pe care le-am obtinut in meciurile din grupa noastra ne dadeau drept favoriti pentru castigarea titlului. In semifinala am intalnit echipa din Galati, o echipa dornica de afirmare, care si-a jucat sansa pana in ultimul minut. Faptul ca ne-am subestimat adversarul era sa ne scoata din lupta pentru titlu. Ziua de duminica a adus si prima infrangere  pentru echipa noastra din acest campionat. Din pacate, in minutul trei, am suferit o accidentare care m-a scos din finala. Regret ca nu mi-am putut ajuta echipa in acel meci. Sfarsitul meciului a fost ca un dus rece pentru noi, devenind doar vicecampioni. Multumim suporterilor care au fost alaturi de noi pe tot parcursul competitiei.