Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Stiinta Bacau-Minaur Baia Mare este marea finala de handbal masculin juniori 2! Vezi rezultatele si marcatorii din penultima zi a competitiei

dragos hantaru stiinta bacau handbal juniori 2 Sambata au avut loc partidele pentru locurile de clasament 5-8, dar si cele doua semifinale, Stiinta Bacau si Minaur Baia Mare reusind calificarea in marea finala.

In primul meci al zilei, Potaissa Turda a invins cu 34-31 formatia CSS Fagaras si termina Turneul Final pe locul 7. In urmatoarea partida, pentru locurile 5-6, s-au intalnit CSM Bucuresti si HCM Constanta. A fost un meci echilibrat, cu rasturnari de scor, decis pe final de joc. Bucurestenii s-au impus la doua goluri diferenta, George Alexandru si Aron Dedu fiind principalii marcatori, cu 10, respectiv 9 reusite.

De la ora 17:00 s-a disputat prima semifinala intre Stiinta Bacau si CSS Galati. Galatenii au crezut in sansa lor si au dat o replica extrem de serioasa castigatoarei grupei I. Gazdele au dat de o echipa bine ordonata in defensiva, iar in ofensiva galatenii au punctat din atacuri pozitionale si din aruncari de la 7 metri. Desi echipa gazda a condus cu 4-2 in minutul 6, oaspetii au marcat de 6 ori consecutiv, conducand cu 8-4 in minutul 17. Neinspirati in faza ofensiva, bacauanii au raspuns serios doar prin doi jucatori, Dragos Hantaru si Maxim Oancea. Chiar si in aceste conditii, Stiinta Bacau a redus diferenta la doar doua goluri, 11-13, dupa primele 25 de minute de joc. Pauza le-a priit elevilor pregatit de Gabriel Armanu, care au fost mai calmi la constructie fata de prima repriza. Tot impinsi de la spate de Dragos Hantaru (foto), indiscutabil liderul echipei, gazdele trec la conducere pe la jumatatea reprizei secunde. Totusi, finalul de meci este unul cu emotii pentru gazde, dupa ce Hantaru a trimis in bara la o aruncare de la 7 metri, in ultimul minut de joc, la scorul de 25-24. Ultimul atac a apartinut galatenilor, dar au fost opriti de portarul de rezerva, Eugen Craciunescu, iar meciul se incheie cu avantaj minim pe tabela pentru echipa bacauana. Dragos Hantaru a fost si cel mai bun marcator al partidei, cu 11 goluri inscrise, urmat de galateanul Daniel Susanu, cu 10 goluri. De mentionat ca pivotul oaspetilor a iesit in evidenta in dese randuri, fiind pericolul numarul 1 pentru defensiva bacauana.

A fost o victorie extrem de muncita a gazdelor in fata unui adversar de certa valoare care a luptat pana in ultima secunda.

A urmat apoi si ultimul meci programat al zilei, intre LPS Cluj si Academia Minaur Baia Mare. Baimarenii au tratat jocul foarte serios si nu au dat nicio sansa adversarilor, conducand pe tabela de la inceput pana la finalul partidei.

Asadar Stiinta Municipal Bacau si Academia Minaur Baia Mare se vor intalni in marea finala, cele doua echipe intalnindu-se si in faza grupelor, castig de cauza avand formatia bacauana.Mai mult, cele doua echipe au discutat finala si anul trecut, cu un lot diferit pentru baimareni, dar si acum 2 ani, intre aceste doua generatii, bacauanii castigand atunci fara drept de apel.

Totusi, datele problemei par a sta altfel dupa semifinale, echipa baimareana demonstrand ca isi merita cu prisosinta prezenta in ultimul act al competitiei.

Iata rezultatele si marcatorii in partidele disputate sambata, 13 iunie:

Pentru locurile de clasament 7-8
AHC POTAISSA TURDA – CSS FAGARAS   34-31 (15-15)
Potaissa Turda: Horatiu Borza, Rares Szekely (4 goluri), Ovidiu Popa (1), Brian Roman, Daniel Ciortea (1), Teodor Pintoiu (8), Dragos Fleser, Nicolae Borza, Razvan Iaroi (5), Stefan Pop, Sergiu Iaroi (4), Norbert Barta (9), Daniel Pop (2).
CSS Fagaras: Catalin Ursu, Daniel Teleras, Alexandru Huditean (7), Marius Bica, Catalin Bobocea (3), Laurentiu Gavrila (2), Radu Niculescu (8), Marius Pintilie, Raul Gheorghiu (2), Adrian Cerghit (4), Alin Oala (4), Marian Florea (1), Camil Frangulea.

Pentru locurile 5-6
CSM BUCURESTI – HCM CONSTANTA   29-27 (13-11)
CSM Bucuresti: Alexandru Iordache, Iulian Popescu (2), Mihai Nica (5), Vlad Balan, George Alexandru (10), Aron Dedu (9), Mihai Baciu, Victor Buzuloiu (3), Laurentiu Chiriceanu, Relu Chirila, Cristian Pantelimon.
HCM Constanta: Alexandru Chilianu, Andrei Apostol (2), Cornel Culea (5), Adrian Vuletici (4), Alexandru Popa (4), Andrei Lungu, Robert Licurici (1), Darius Ghereben, Stefan Morosanu (2), Stefan Bocioaga (8), Andrei Ciobanescu (1).

Semifinala 1
CS STIINTA MUNICIPAL BACAU – CSS GALATI   25-24 (11-13)
Stiinta Municipal Bacau: Vlad Rusu, Ioan Atanasoaei (1), Bogdan Dima, Razvan Dragan (4), Bogdan Dobos, Dragos Hantaru (11), Radu Poleac, Alexandru Ionescu, Maxim Oancea (6), Mihail Taras, Laurentiu Suciu (1), Stefan cernat, Ionut Broasca (2), Eugen Craciunescu, Razvan Totir, Andrei Dragan.
CSS Galati: Ovidiu Cornea, Silviu Pirlog, Ionut Pruna, Laurentiu Ghindaru (2), Nicolas Manolache (2), Marius Bajenaru (4), Gabriel Ilie (3), Bogdan Muresan, Catalin Radu, Daniel Ionescu, Stefan Patriche, Sebastian Dogaru, Iulian Chiriac (3), Daniel Susanu (10), Andrei Ghinies.

Semifinala 2
ACADEMIA MINAUR BAIA MARE – LPS Cluj   24-19 (11-5)
Minaur Baia Mare: Bogdan Porumb, Gabriel Lari, Ionut Balint (1), Sergiu Makaria (1), Eric Barbus (2), Alexandru Andrei (5), Viorel Bosca (2), Adrian Dedea, Tudor Boer (3), Vasile Niculai, Pavel Sangeorzan (4), Calin Cabut (6), Andrei Balint, Petru Pomian, Razvan Dobra.
LPS Cluj:  Bogdan Sos Criste, David Kereki (3), Ionut Salajan (2), Marius Socaci (2), Ionut  Lorintiu, Alex Ratiu (2), Bogdan Rosca (2), Catalin Fodoreanu (1), Calin Hossu (3), Aurelian Chira (2), Peter Barla, Andrei Pop, Mihai Bogdan (2), Andrei Barta.

Maine se vor disputa cele doua finale, de la ora 10.00 finala mica intre CSS Galati si LPS Cluj, iar de la ora 12.00 este programata marea finala intre Stiinta Bacau si Minaur Baia Mare.

Etichete:, , , , , , , , ,