Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Inca o infrangere in fata campioanei: Stiinta M.D. Bacau-HCM Constanta 22-24 (10-12)

Inca o infrangere in fata campioanei: Stiinta M.D. Bacau-HCM Constanta 22-24 (10-12)

stiinta md bacau hcm constanta 22-24 handbal masculin Stiinta MD Bacau si HCM Constanta au disputat un nou derby in primul joc din cadrul etapei a zecea a Ligii Nationale de handbal masculin.

Inceputul de meci a fost incrancenat, tipic derby-ului dintre cele doua formatii, oaspetii conducand in minutul 5 cu 2-0. Bacauanii egaleaza la 3 in minutul 10, dar oaspetii trec la conducere, fiind mai inspirati la finalizare. Bacauanii au recuperat, au condus cu 9-8 in minutul 25, dar campioana revine din nou si termina primele 30 de minute in avantaj, 12-10.

A urmat un joc de urmarire pentru bacauani, in repriza secunda, oaspetii avand in mod constant doua goluri avantaj. Laurentiu Toma a fost eroul oaspetilor, capitanul impulsionandu-si echipa atat prin determinarea aratata, dar si prin cele 11 goluri marcate in aceasta intalnire. De cealalta tabara, Stefan Grigoras realizeaza faza serii pentru bacauani, reusind sa respinga la 3 atacuri consecutive ale oaspetilor. Gazdele revin la doar un singur gol, cu 40 de secunde ramase de joc, dar apararea avansate nu-i sperie pe constanteni, care puncteaza inca o data pe tabela, ultimul gol fiind marcat de Dalibor Cutura.

Jocul s-a ridicat la asteptarile de derby, suporterii bacauani veniti in numar mare la joc au fost rasplatiti cu multe actiune spectaculoase realizate de cele doua echipe.

Cu aceasta victorie, HCM constanta urca pe primul loc in clasament cu 19 puncte in 9 jocuri disputate, in timp ce Stiinta M.D. Bacau ramane pe locul 6 in clasament, cu 14 puncte, avand si 10 partide disputate.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Raducu Tamas, Stefan Grigoras, valeriu Erhan – Dragos Iancu (1 gol), Ionut Rotaru (3), Marius Bondar (1), Victor Vartic (2), Gelma Masachs (6), Michelin Celestin (2), Mikk Pinnonen (1), Florin Dospinescu, Alexandru Tarita, Rares Paunica (3), Vladimir Carali, Martin Johannson (3), Tin Tokic.

HCM Constanta: Ionut Stanescu, Mihai Popescu – Mladen Rakcevic (3), Javier Humert (3), Claudiu Simicu, Predag Vujadinovic, Laurentiu Toma (11), Dalibor Cutura (2), Branislav Angelovski (3), Aleksander Adzic, Ramon Somlea, Rzavan Enescu, Florin Baican, Albert Cristescu (1), George Buricea (1).

Evolutia scorului

Min. 5: 0-2, min.10: 3-3, min. 15: 3-5, min.20: 6-7, min.25: 9-8, min: 30: 10-12, min. 35: 13-15, min. 40: 15-17, min.45: 17-19, min. 50: 19-21, min. 55: 19-21, min. 60: 22-24