Home » Handbal, National » Liga Nationala: Avem o noua campioana la handbal feminin! HCM Baia Mare-CSM Bucuresti 17-20 (6-11)

hcm baia mare csm bucuresti handbal feminin In cea de-a doua partida a finalei feminine de handbal, CSM Bucuresti s-a impus in deplasare cu scorul de 20-17 si cu doua victorii in finala devine campioana nationala.

Bucurestencele au pornit increzatoare in partida disputata marti seara la sala “Lascar Pana” din Baia Mare, avand si moralul ridicat dupa victoria de pe teren propriu din primul joc al finalei (23-22).

Baimarencele s-au vazut conduse din start, avand doar o singura situatie de egalitate in minutul 18, 6-6. Elevele antrenate de Mette Klit si-au dominat categoric adversarele, primind doar 6 goluri in 30 de minute de joc si avand 11 reusite. A fost o perioada “neagra” pentru baimarence, care nu au reusit sa mai inscrie din minutul 18 si pana la finalul primei reprize. De mentionat evolutia de exceptie a braziliencei  Mayssa Pessoa, campioana mondiala inchizand practic poarta oaspetelor.

Distanta de 5 goluri s-a vazut pe tabela si in minutul 45 (18-13), iar oaspetele au un final linistit de meci, castigand partida cu 20-17. Asadar HCM Baia Mare nu a reusit sa-si pastreze titlul castigat in 2014, fiind detronata de principala adversara pentru titlu, Romania avand 3 campioane nationale la senioare in 3 ultimele 3 sezoane.

“Bucurestencele” au fost mai motivate in ambele partide din finala, iar antrenoarea Mette Klit si-a condus cu inspiratie echipa catre primul titlu al acestui club la handbal feminin senioare.

HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu – Buceschi (4 goluri), Abbingh 4, Ardean-Elisei 2, Makeeva 2, Geiger 1, Marin 1, Herrem 1, Nechita 1, Gjeorgjievska 1, Pirvut, Davydenko, Do Nascimento, Szucs, Tatar. Antrenor principal: Tone Tiselj.

CSM Bucuresti: Pessoa, Tolnai (portari), Torstensson (7 goluri), Martin 4, Rodrigues 3, Manea 2, Cavaleiro 2, Curea 1, Varzaru 1, Da Silva, Tivadar,  Vetkova, Glibko, Vizitiu, Bazaliu, Nan. Antrenor principal: Mette Klit.