Home » Handbal, National » Mai bune “acasa”: HCM Baia Mare-CSM Bucuresti 24-21 (12-11)

Mai bune “acasa”: HCM Baia Mare-CSM Bucuresti 24-21 (12-11)

HCM-Baia-Mare-handbal-feminin HCM Baia Mare s-a impus in derby-ul Ligii Nationale de handbal feminin, la capatul unui meci tensionat dar cu actiuni spectaculoase de ambele tabere.

Cele doua echipe s-au ridicat la asteptarile acestui joc in infernul din sala  ”Lascar Pana” din Baia Mare, in primul joc al etapei a-IX-a a Ligii Nationale de handbal feminin.

Gazdele au marcat primul gol, dar oaspetele au trecut la conducere datorita unui inceput bun de meci a celor doua jucatoare ce au impresionat in acest inceput de sezon, Ana Paula Rodriguez si Linnea Torstenson, cele doua marcand 8 goluri din cele 11 ale echipe bucurestene in prima repriza.

Elevele antrenate de Costica Buceschi au avut un singur gol avantaj dupa primele 30 de minute echilibrate, distanta fiind marita dupa pauza, 14-11 si 17-14.

Rodriguez si Thorstenson au fost mai bine pazite in repriza secunda, iar Barbara Arenhart a dat incredere in faza de aparare, prin cateva interventiin spectaculoase, printre care si doua parade de la 7 metri. Baimarencele sunt mai inspirate pe final de joc si obtin victoriain derby-ul feminin, dar CSM Bucuresti se dovedeste un adversar de calibru in acest campionat.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Barbara Arenhart –   Eliza Buceschi (6), Elena Gjorgjevska (4), Adriana Nechita (4), Alexandra Do Nascimento (3), Luciana Marin (3), Valentina Ardean Elisei (2), Anastasia Lobach (1), Ksenia Makeeva (1), Camilla Herrem,  Bianca Tiron, Gabriela Szucs, Antrenor principal: Costica Buceschi. Antrenor secund: Magdalena Kovacs.

CSM Bucuresti: Mayssa Raquel de Oliveira Pessoa, Alina Iordache – Linnea Torstenson (6), Ana Paula Rodrigues (4 goluri), Carmen Martin (3), Deonise Fachinello Cavaleiro (3), Fernanda Da Silva (2), Cristina Varzaru (1), Iulia Curea (1), Mihaela Tivadar (1), Ekaterina Vetkova. Antrenor principal: Mette Klit.

Evolutia scorului – min. 5: 2-3, min. 10: 5-6, min. 15: 7-7, min. 20: 9-9, min. 25: 10-11, min. 30: 12-11, min. 35: 15-12, min. 40: 15-13, min. 45: 17-14, min. 50: 18-16, min. 55: 20-17, min: 60: 24-21;