Home » Fotbal, International » Premier League: Chelsea-Swansea 4-2. Hat-trick Diego Costa!

Premier League: Chelsea-Swansea 4-2. Hat-trick Diego Costa!

Diego Costa Chelsea revine de la 0-1 prin tripla lui Diego Costa, atacantul spaniol marcand in total 7 goluri in 4 etape.

Jucatorii londonezi au parut adormiti la inceput de joc, echipa oaspete punand mai multa presiune in atac. Golul vine pentru Swansea in minutul 11, cand John Terry deviaza nefericit in propria poarta din centrarea lui Taylor.

Dar lucrurirle au fost simple pentru londonezi cand ai un jucatorul cu simtul portii cum este Diego Costa. Spaniolul egaleaza in minutul 45, cu capul, dupa o lovitura de colt executata de Fabregas, iar tot din centrarea lui Fabregas, in minutul 56. Spaniolul avea sa completeze hat-trick-ul in minutul 67, cand Ramires trimite spre poarta, iar Costa simte oportunitatea si il executa pe fostul portar al lui Arsenal.

Desi Costa a fost schimbat cu Remy, pericolul nu a trecut pentru oaspeti, noul jucator al lui Chelsea marcand si el pentru 4-1. Cu 4 minute inainte de final Shelvey avea sa reduca din diferenta, scorul final fiind de 4-2, un meci frumos cu faze rapide si executii de finete.

Cu aceasta victorie Chelsea isi consolideaza pozitia de lider, fiind singura formatie din Premier League cu maximumd epuncte dupa 4 etape disputate.