Home » Fotbal, International » Premier League: Pantilimon primeste 4 goluri, campioana obtine doar o remiza pe teren propriu. Vezi rezultatele si marcatorii din prima etapa

Pantelimon Sunderland Sambata, 9 august, a inceput un nou sezon de Premier League, fiind disputate 6 partide din prima etapa. Manchester United s-a impus la limita in fata lui Tottenham, echipa lui Pantelimon a pierdut cu 2-4 in deplasare, iar campioana en-titre, Chelsea, a obtinut doar o remiza pe teren propriu in fata formatiei Swansea. De mentionat ca echipa lui Jose Mourinho a terminat partida in 10 oameni, portarul Thibaut Courtois fiind eliminat in repriza secunda dupa un fault in careu din postura de ultimul aparator.

Costel Pantilimon a avut o zi “neagra” primind 3 goluri in primele 25 de minute de joc in partida cu Leicester. Noua echipa antrenata de Claoudio Ranieri a mers la cabine cu 3 goluri avantaj, Sunderland reducand din diferenta in minutul 60 prin Defoe. Totusi, Pantilimon a mai primit un gol in repriza secunda, tabela fiind inchisa la 4-2 de Fletcher.

Chelsea pornea ca favorita in jocul de pe teren propriu contra formatiei Swansea, conducand dupa primele 45 de minute cu scorul de 2-1. Soarta partidei s-a schimbat radical in minutul 52, cand portarul belgian Thibaut Courtois este eliminat corect dupa un fault la Gomis in propria suprafata de pedeapsa. Tot Gomis marcheaza de la “punctul cu var”, iar oaspetii pleaca de pe Stamford Bridge cu un punct.

Iata rezultatele complete si marcatorii din cele 6 jocuri disputate Sambata in Premier League:

Manchester United – Tottenham   1-0 (1-0)