Home » Fotbal, International » Premier League: Manchester United-Manchester City 4-2! Prima victorie a lui United in fata rivalei dupa 2 ani si 4 luni

manchester united manchester city reuters Manchester United a avut o zi memorabila pe Old Traford, reusind sa-si invinga rivala cu scorul de 4-2, dupa ce a fost condusa cu 1-0 inca din minutul 8.

Echipa antrenata de Louis van Gaal a fost condusa cu scorul de 1-0 inca din minutul 8, marcatorul fiind argentinianul Sergio Aguero. United egaleaza 6 minute mai tarziu, cand Ashley Young marcheaza din interiorul careului mic. Young avea sa fie responsabil cu pasa decisiva la golul de 2-1, cand a centrat perfect pentru Fellaini, belgianul marcand cu capul la coltul scurt in minutul 27. Acesta avea sa fie scorul pauzei, desi United a dominat teritorial.

La reluare, tot gazdele sunt mai periculoase, iar golul 3 vine in minutul 67, cand Rooney il serveste pe Juan Mata, iar spaniolul finalizeaza cu sut din unghi printre picioarele lui Hart. Young mai bifeaza inca o pasa decisiva, centrarea sa din lovitura libera fiind reluata cu capul de Samlling.

Gazdele termina meciul in 10 oameni, Michael Carrick parasind terenul accidentat, dupa ce antrenorul olandez a folosit toate cele 3 schimbari avute la dispozitie.

Manchester City reduce din diferenta in minutul 89, Aguerro reusind dubla cu un sut de la aproximativ 9 metri, din pasa fundasului Pablo Zabaleta. De mentionat faptul ca Sergio Aguero a ajuns la 100 de goluri marcate in tricoul  lui City.

Acesta avea sa fie si scorul final, iar United isi consolideaza locul 3 in clasament, avand 65 de puncte dupa 32 de etape disputate, cu 4 puncte peste Manchester City care este intr-o scadere evidenta de forma, cetatenii pierzand 6 intalniri in ultimele 8 partide disputate.