Home » Fotbal, International » Primera Division: Barcelona-Osasuna 7-0. Messi, cel mai bun marcator din istoria echipei catalane

lionel messi fc barcelona osasuna Barcelona a facut scorul etapei in Primera Division, reusind sa marcheze de 7 ori in poarta Osasunei. Messi a reusit tripla si devine jucatorul cu cele mai multe goluri marcate pentru echipa catalana.

Dupa infrangerea surprinzatoare la Real Valladolid, jucatorii antrenati de Gerardo Martino au intrat determinati in joc.

Lionel Messi a dat startul golurilor pe Camp Nou, in minutul 18, din centrarea lui Alexis Sanchez. Acelasi Sanchez avea sa majoreze scorul, 4 minute mai tarziu, iar Iniesta marcheaza ultimul gol al primei reprize in minutul 34.

Messi a dat tonul si in repriza secunda,  dupa o combinatie cu Iniesta, terminata cu un sut precis la coltul lung, din interiorul careului mic. Cristian Tello puncteaza si el pe tabela, in minnutul 78,  cu un sut puternic din afara careului.

Gazdele nu renunta si Messi realizeaza tripla in minutul 88, golul cu numarul 371 in tricoul Barcelonei, devenind cel mai prolific marcator din toate timpurile pentru catalani. Messi continua sa provoace deranj in defensiva Osasunei si realizeaza o pasa de gol pentru Pedro, care inscrie din 7 metri, in minutul 90.

Cu aceste 3 reusite, Lionel Messi ajunge la 232 de goluri marcate in Primera Division, locul 3 in clasamentul “all-time”, la doar 2 goluri in urma lui Hugo Sanchez (Atletico., Real Madrid 1991-1994).

Cu 7-0 in fata Osasunei, Barcelona realizeaza cea mai categorica victorie din acest sezon un “balon de oxigen” inainte de derby-ul Spaniei, in deplasare la Real Madrid, echipe ce se situeaza pe primul loc in clasament cu 70 de puncte, cu 4 mai mult decat echipa catalana.