Home » Fotbal, International » Rezultatele din meciurile amicale intertari, 4 iunie: Romania pierde in fata Algeriei

FBL-WC-2014-FRIENDLY-ALG-ROM Miercuri si joi dimineata, 4 si 5 iunie, s-au disputat alte partide amicale de fotbal intertari, reprezentativa Romaniei pierzand in fata Algeriei, echipa calificata la Mondial, cu 2-1, golul tricolorilor fiind marcat de Alexandru Chipciu.

In cea de-a doua partida amicala din aceasta perioada, Romania a pierdut cu 2-1 in fata Algeriei (foto). Africanii au deschis scorul in minutul 22, prin Nabil Bentaleb, Alexandru Chpciu aducand egalarea 6 minute mai tarziu. Totusi, africanii aveau sa se impuna in aceasta partida, cu golul marcat in minutul 66 de Al Arabi Soudani. Algeria face parte din grupa H al Cupei Mondiale din Brazilia, alaturi de Belgia, Rusia si Coreea de Sud.

Intr-una dintre suprizele serii, Italia a terminat la egalitate cu modesta formatie Luxemburg, golurile fiind marcate de Claudio Marchisio (’9), respectiv, Maxime Chanot (’85).

Anglia a disputat un joc amical contra unei reprezentative din America De Sud, Ecuador, ambele echipe fiind calificate pentru Campionatul Mondial din Brazilia. Jocul s-a terminat la egalitate, 2-2, sud americanii conducand cu 1-0, ( Enner Valencia min. 8) si reusind egalarea la 2, in minutul 70 prin golul lui Michael Arroyo. Pentru englezi au marcat Wayne Rooney (’29) si proaspatul jucator al lui Liverpool, Rickie Lambert (’51).

Iata rezultatele complete inregistrate miercuri seara si joi dimineata in partidele amicale intertari:

Gibraltar – Malta   1-0 (0-0)
Algeria – Romania   2-1 (1-1)
Ungaria – Albania   1-0 (0-0)
Olanda – Tara Galilor   2-0 (1-0)
Italia – Luxemburg   1-1 (1-0)
Ecuador – Anglia   2-2 (1-1)
Jamaica – Egipt   2-2 (2-1)
Islanda – Estonia   1-0 (0-0)