Home » Fotbal, International » Premier League: Manchester United – Swansea 1-2 (0-1). Debut cu stangul al lui van Gaal

louis van gaal manchester united Manchesater United a pierdut in primul joc programat din noua editie de Premier League, Swansea reusind victora prin golurile marcate de Ki Sung-Yueng si Gylfi Sigurdsson.

Se preconiza o mare schimbare a lui Manchester United, cu Louis van Gaal ca manager general. Insa pe “Teatrul Viselor”, astazi a fost o zi trista pentru fanii lui Manchester United, gazdele nereusind sa impresioneze la partida de debut din Premier League.

Dupa un inceput anemic de joc, Swansea marcheaza singurul gol al primei reprize, reusit de Ki Sung-Yueng in minutul 28, cu un sut cu stangul din afara careului.

Gazdele au reintrat mult mai determinati de la cabine si reusesc rapid sa egaleze prin Wayne Rooney, in minutul 53, cu o deviere din interiorul careului mic dupa un corner. Rooney putea sa marcheze din nou, in minutul 66, dar sutul sau din lovitura libera loveste bara transversala a portii lui Fabianski. De mentionat ca Wayne Rooney este pe locul 4 in topul marcatorilor din istoria campioantului englez, cu 174 de goluri marcate, fiind la un singur gol de locul 3,  Thierry Henry.

Gazdele au pus stapanire pe joc, atat prin posesie cat si prin ritmul impus, dar oaspetii aveau sa marcheze din nou, in minutul 72. A fost o lovitura libera executata rapid de elevii lui  Garry  Monk, ce a prins nepregatita apararea lui United, iar pasatorul de la primul gol, islandezul Gylfi Sigurdsson, puncteaza cu un sut puternic din interiorul careului.

Daca in meciurile de pregatire, trupa lui Louis van Gaal era neinvinsa, in Premier League, Manchester porneste cu stangul in noul sezon, cu o infrangere putin scontata de specialisti.

Manchester United: De Gea – Jones, Smalling, Blackett, Lingard (Januzaj ’24), Fletcher, Ander Herrera (Fellaini ’67), Young, Mata, Hernandez (Nani’45), Rooney. Rezerve: Januzaj, Nani, Kagawa, Michael Keane, Amos, James.

Swansea: Fabianski – Rangel, Amat, Williams, Taylor (Tiendalli ’53), Ki, Shelvey, Routledge, Sigurdsson, Dyer (Montero ’67), Bony (Gomis ’77). Rezerve: Tremmel, Bartley, Richards, Sheehan.

Etichete:, , , , , , ,