Home » Fotbal, International » Rezultatele sferturilor de finala Uefa Champions League: Real Madrid – Dortmund 3-0, PSG – Chelsea 3-1. Ronaldo l-a egalat pe Messi

real madrid borussia dortmund Real si Paris Saint Germain au luat o optiune serioasa la calificarea in semifinale, in timp ce Dortmund si Chelsea au avut o seara “neagra”in prima mansa din sferturile Ligii Campionilor.

Real a reintalnit-o pe Dortmund, o reeditare din semifinala de anul trecut Champions League, dar de aceasta data cu alt rezultat. Dupa primele 30 de minute de joc, Real avea deja 2-0 pe tabela, dupa golurile marcate de Bale (min.3) si Isco (min.27). Ronaldo (foto) reuseste sa marcheze ultimul gol al serii, in minutul 57, dupa ce l-a fentat pe portarul oaspetilor, trimitand in poarta goala. Cristiano Ronaldo, cu acesta reusita, egaleaza recordul detinut de Lionel Messi, de 14 goluri marcate intr-un singur sezon  de Champions League.

In celalalt joc al serii s-au intlanit Paris Saint Germain si Chelsea. Gazdele au deschis rapid scorul, in minutul 4, prin Lavezzi, dar s-au vazut egalati de reusita din penalty a lui Hazard. Totusi, francezii au continuat lupta si au mai punctat de doua ori in partea secunda a jocului. Mai intai, David Luiz reia nefericit in propria poarta iar in ultimul minut de prelungire Pastore (intrat pe teren in minutul 85 in locul lui Lavezzi) reuseste ultimul gol al meciului, oferind astfel un avantaj consistent echipei franceze.

Asadar, Real Si PSG au profitat de avantajul terenului propriu, in prima mansa Champions League si au prima sansa la calificare inainte de returul programat saptamana viitoare, pe 8 aprilie.

Etichete:, , , , , , , , , , , ,