Home » Alte sporturi, International » Rugby – Turneul celor 6 natiuni: Irlanda, pe primul loc dupa prima etapa

Rugby – Turneul celor 6 natiuni: Irlanda, pe primul loc dupa prima etapa

rugby turneul celor 6 natiuni Duminica, Irlanda a invins Scotia cu 28-6 si a urcat pe primul loc in clasament, dupa prima etapa disputata in Turneul celor 6 natiuni.

Irlanda a dominat categoric reprezentativa similara a Scotiei in ultima partida a primei etape, dupa 40 de minute de joc, gazdele fiind in avantaj cu 11-3. In repriza secunda, Irlanda isi mareste avantajul si obtine o victorie categorica in fata Scotiei, care o propulseaza pe primul loc dupa prima etapa disputata.

In celelalte doua intalniri, desfasurate ieri, detinatoarea trofeului, Tara Galilor,  a trecut de Italia cu  23-15, iar Franta a invins  dupa 4 ani Anglia, cu 26-24, prin reusita tanarului de 19 ani, Fickou, care a fructificat o lovitura de pedeapsa, cu 4 minute inainte de expirarea timpului de joc.

Sambata, 8 februarie, Irlanda intalneste pe teren propriu Tara Galilor, iar Scotia va intalni Anglia. Duminica, Franta va incerca sa obtina o noua victorie pe Stade de France, in fata Italiei.