Home » Alte sporturi, International » Turneul celor 6 Natiuni: Irlanda-Italia 46-7, Scotia-Franta 17-19

Turneul celor 6 Natiuni: Irlanda-Italia 46-7, Scotia-Franta 17-19

turneul celor 6 natiuni Sambata, 8 martie, s-au disputat 2 partide din etapa a-IV-a a Turneului celor 6 Natiuni, Irlanda zdrobind”acasa” Italia, iar Franta reusind cu greu victoria in fata Scotiei.

Irlanda a facut scor pe teren propriu, in partida cu Italia. Dupa 17-7 la pauza, irlandeziia au reusit o repriza secunda de exceptie cu 30 de puncte marcate. Cu 7 incercari, 3 transformari si doua lovituri de pedeapsa fructificate, Irlanda invinge categoric Italia si isi pastreaza sansele de a cuceri trofeul competitiei.

In celalalt joc al zilei, Franta a trecut cu greu de Scotia, punctele decisive fiind marcate in minutul 78. Scotia a condus, pe teren propriu, cu 14-9 la pauza si 17-16, cu doua minute ramase din timpul regulamentar de joc, dar Franta a beneficiat de o lovitura de pedeapsa, ce a fost fructificata de Jean Marc Doussain. Au fost ultimele puncte ale jocului, Franta plecand din Scotia cu cele 2 puncte puse in joc.

Irlanda si Franta sunt pe primele doua pozitii in clasament, cu cate 6 puncte, dar Anglia si Tara Galilor se intalnesc in aceasta seara, de la ora 17.00 (ora Romaniei), ambele echipe avand cate 4 puncte, in 3 etape disputate.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , ,