Home » Handbal, International, National » C.E. handbal feminin: Romania-Ucraina 23-22 (12-9). Tricolorele s-au calificat in Grupa Principala

romania ucraina 23-22 Joi seara, Romania s-a impus cu emotii in fata Ucrainei, in ultima partida din grupa B, reusind astfel si accederea in Main Round 1.

Dupa un inceput greoi de meci, doar un gol marcat de fiecare echipa in 8 minute de joc, Romania a preluat conducerea pe tabela, profitand si de o aparare compacta.  Cea mai mare diferenta a fost de 4 goluri, 6-4, in minutul 15, tricolorele mergand la vestiare cu 3 goluri avantaj, 12-9. In aceasta prima repriza s-a evidentiat Valentina Ardean Elisei, jucatoarea de la HCM Baia Mare marcand 4 goluri.

Ucrainiencele au un start mai bun in repriza secunda, dar Gheorghe Tadici muta inspirat in poarta, Denisa Dedu avand cateva interventii providentiale.  Cristina Neagu a fost providentiala in ofensiva, cu executii letale in momentele dificile ale jocului. Romania a facut si cea mai frumoasa actiune a meciului, o aeriana pornita de la Laura Chiper, la finalizare fiind Aurelia Bradeanu.

Totusi, sfarsitul de joc e cu emotii, ucrainiencele apropiindu-se la doar un gol in ultimul minut. Cu 30 de secunde ramase de joc, Cristina Neagu marcheaza de la 7 metri, ucrainiencele mai marcand si ele o data tot din aruncare de la 7 metri.

Asadar o victorie la limita a tricolorelor, care si-au asigurat prezenta in Main Round, avand un punct in aceasta faza a competitiei, obtinut cu Danemarca.

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Oana Bondar, Crina Pintea, Aneta Parvut, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Tacalie (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (4), Georgiana Ciuciulete, Cristina Zamfir, Daniela Babeanu, Camelia Hotea, Maria Chinteoan (2), Laura Chiper (5). Antrenor principal: Gheorghe Tadici. Antrenori secunzi: George Burcea si Florentin Pera.

Evolutia scorului – min.5: 1-1, min.10: 4-1, min.15: 6-4, min.20: 7-5, min.25: 10-8, min.30: 12-9, min.35: 15-13, min.40: 17-14, min.45: 18-14, min.50: 20-16, min.55: 21-19, min.60: 23-22.