Home » Handbal, International, National » Am pierdut la debut: Romania – Norvegia 21-23 (11-13)

Am pierdut la debut: Romania – Norvegia 21-23 (11-13)

romania-norvegia-handbal-feminin-ce Romania a pierdut meciul de debut de la Campionatul European de handbal feminin, campioana mondiala si europeana en-titre reusind victoria la doua goluri diferenta 23-21 (13-11).

Desi se anunta un debut de foc, “tricolorele” au avut un inceput curajos de meci in fata Norvegiei, sub comanda noului antrenor principal, Ambros Martin.

Romania a condus pana in minutul 15, partea a doua a primei reprize apartinand clar norvegiencelor. “Tricolorele” s-au precipitat in ofensiva, permitandu-le nordicelor sa marcheze pe contraatac si faza a doua. Cu Nora Mork principala marcatoare a primei reprize, cu 6 goluri, campioana mondiala a condus cu 13-11 dupa primele 30 de minute de joc.

Romania s-a apropiat la doar un gol in minutul 40, 14-15, insa nordicele s-au distantat din nou, avand si 4 goluri avantaj in minutul 45, 18-14. Denisa Dedu a avut cateva parade inspirate, iar in ofensiva Cristina Neagu, Laura Chiper si Cristina Zamfir au readus speranta intr-un rezultat pozitiv spre final de joc. Norvegiencele nu s-au pierdut cu firea si au reusit sa gestioneze ultimele minute ale partidei, obtinand victoria cu 23-21.

Ambros Martin nu a facut minuni in timpul scurt avut la dispozitie, dar sunt si aspecte pozitive in jocul echipei. Cu Cristina Neagu nerefacuta complet dupa o accidentare, Romania a marcat totusi prin alte jucatoare. In primele 15 minute de joc, fetele noastre au avut o buna circulatie a mingii, fapt ce a produs degringolada in defensiva nordicelor. Totusi, jocul s-a rupt in momentul in care au aparut greselile in ofensiva, iar campioana mondiala nu a iertat pe contraatac. Rezultatul final lasa si un gust amar, Norvegia fiind vulnerabila in multe momente de joc.

Pentru “tricolore” urmeaza un alt meci de foc, in compania campioanei olimpice. In celalalt meci al grupei, Rusia s-a impus conform asteptarilor in fata Croatiei, cu 32-26.

Romania – Norvegia   21-23 (11-13)

Romania: Paula Ungureanu, Denisa Dedu – Aneta Udristioiu, Gabriella Szucs, Melinda Geiger (2), Crina Pintea, Eliza Buceschi (4), Cristina Neagu (6), Elena Florica, Cristina Laslo, Ana Maria Iuganu (2), Cristina Zamfir (2), Oana Manea, Maria Zamfirescu, Florina Chintoan, Laura Chiper (5). Antrenori: Ambros Martin si Costica Buceschi.