Home » Fotbal, International » Fotbal: Manchester City se impune in finala Cupei Ligii

Fotbal: Manchester City se impune in finala Cupei Ligii

manchester city-sunderland Cu Pantilimon integralist, Manchester City se impune cu 3-1 in finala Cupei Ligii Angliei, dupa ce a fost condusa cu 1-0 de Sunderland, iar Manuel Pellegrini obtine primul trofeu ca antrenor al “cetatenilor”.

Manchester City era marea favorita in finala disputata astazi contra formatiei Sunderland. Dar primul gol al jocului este marcat de oaspeti, in minutul 10, pe contraatac. Fabio Borini, atacantul italian imprumutat de la Liverpool, inscrie in poarta lui Pantilimon, cu un sut din interiorul careului.  Manchetser City pune presiune pe adversar dar nu reuseste egalarea pana la pauza. Totusi, golul de 1-1 avea sa vina in minutul 55, cand Yaya Toure suteaza imparabil din afara careului. “Cetatenii prind curaj si trec in avantaj dupa doar un minut si 45 de secunde, cand Nasri inscrie cu dreptul in poarta lui Mannone.

In minutul 90, City marcheaza si golul 3, pe contraatac, cand Jesus Navas trimite decisiv din pasa lui Yaya Toure.

Partida se incheie cu victoria “cetatenilor”, iar Manuel Pellegrini obtine primul trofeu ca manager al echipei din Manchester.

Etichete:, , , , , , , , , ,