Home » Fotbal, International » La pamant! Manchester United – Manchester City 0-3

La pamant! Manchester United – Manchester City 0-3

manchester united manchester city edin dzeko Echipa chilianului Manuel Pellegrini s-a impus cu 3-0 in derby-ul cu United, prin dubla lui Edin Dzeko si reusita lui Yaya Toure. United are un sezon mult sub asteptari sub comanda lui Moyes, doar locul 7 in campionat dupa 31 de etape disputate.

City pornea ca favorita in partida disputata marti – 25 martie,  pe Old Traford, cu United, avand nevoie de o victorie pentru a se apropia de Chelsea in clasament. Cetatenii au inceput partida in atac si golul a venit repede, in secunda 46, dupa sutul lui Nasri care a lovit bara, mingea a ajuns la Edin Dzeko (foto), bosniacul finalizand cu sange rece. A urmat apoi un joc de asteptare din partea lui City, golul secund venind la inceputul reprizei secunde prin acelasi Dzeko. Atacantul lui City puncteaza in minutul 56 dupa o preluare de finete si sut puternic in poarta lui De Gea. United avea sa piarda la scor de neprezentare, 3-0, cand Yaya Toure mai puncteaza o data peentru “cetateni”, in minutul 90, cu un sut plasat din interiorul careuleui. Pentru Toure, mijlocas cu profil mai mult defensiv, la inchidere, este cea de-a 21-a reusita in acest sezon, in toate competitiile.

Asadar, City se impune in derby-ul cu numarul 150 al orasului Manchester, trupa lui Pellegrini fiind la doar 3 puncte in spatele lui Chelsea, dar si cu 2 partide mai putin disputate pentru “cetateni”. Manchester City are un seazon dezamagitor fata de standardele impuse in “era” Ferguson, echipa scotianului David Moyes fiind doar pe locul 7 in clasament cu 51 de puncte in 31 de etape.

Etichete:, , , , , , , ,

1 Comment for “Premier League: Manchester City-Norwich 7-0. Pantilimon titular in poarta “cetatenilor””

1. ce-au ajuns si baietii astia de la united?!!!!