Home » Fotbal, International » Premier League: Manchester City-Norwich 7-0. Pantilimon titular in poarta “cetatenilor”

manchester city Antrenorul gazdelor, Manuel Pellegrini, a acordat prima sansa in campionat lui Costel Pantilimon in poarta lui Manchester City, acesta inlocuindu-l pe Joe Hart, portarul titular al nationalei Angliei.  Joe Hart a fost alegerea numarul 1 in poarta lui City din mai 2009, bifand 123 de partide consecutive ca titular in campionat.

Manchester City s-a remarcat in special prin ofensiva in jocul de sambata contra lui Norwich reusind sa marcheze in total de 7 ori.

Gazdele aveau sa treaca la conducere in minutul 16 cand Aguero a sutat puternic din interiorul careului si mingea deviata de Bradley Johnson intra in  poarta oaspetilor. “Cetatenii” au marcat apoi inca 3 goluri pana la pauza, prin Silva (min.20), Nastasic (25′)  si Negredo (36′) datorita unui joc altruist la constructie. In repriza secunda gazdele au mai inscris inca de 3 ori prin Yaya Toure din lovitura libera (60′), Aguero (71′) si Dzeko (86′), victoria cu 7-0 fiind si cea mai clara reusita in Premier League din acest sezon.

Costel Pantilimon a inceput titular partida, pentru prima oara in campionat, portarul fiind nevoit sa intervina la o singura actiune a oaspetilor, in minutul 37, la sutul lui Anthony Pilkington din afara careului.

Cu aceasta victorie Manchester City acumuleaza 19 puncte in campionat dupa 10 etape disputate.