Home » Handbal, International » Handbal international cadeti: Polonia si Romania s-au impus si in etapa a doua a turneului “Viitorul Azi”

polonia belarus handbal cadeti In cea de-a doua zi a turneului amical intertari la handbal masculin cadeti (jucatori nascuti in 1998-1999), Polonia si Romania au aratat ca sunt la un nivel superior fata de celelalte doua echipe participante, Belarus, respectiv Ungaria.

In primul joc programat, Polonia si Belarus s-au intalnit sambata la Sala Sporturilor Bacau. Reprezentativa Belarusului a rezistat 20 de minute Poloniei, care s-a distantat pe final de prima repriza, avand 4 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc. Belarus a cedat complet in repriza secunda, iar Polonia s-a impus la 12 goluri diferenta. De mentionat faptul ca Polonia este o echipa omogena, constanta atat in aparare cat si in atac.

Belarus – Polonia   16-28 (10-14)

Belarus: Aliaksei Navumenka, Aliaksei Sirchanka, Stanislau Yurcha – Hleb Leukhin, Yahor Zialionka, Ilya Yushkevich, Artsiom Rabushka (5 goluri), Yulyan Hiryk (2), Aliaksei Voitseshyk, Dzmitry Patachyts, Aliaksandr Ulas (2), Kiryl Tatarytski, Ihnat Sialtski, Artur Rudz (7), Pavel Baltrushka, Stanislau Yurcha, Yauheni Shchytov. Antrenori: Igor Sidko Vadzim Lisitsa., Ivan Sanko.

Polonia: Kacper Antosik, Krzysztof Gadek, Bartosz Lejza, Jakub Bulski (4), Michal Rogalski, Piotr Jarosiewicz (5), Tomasz Makowski (4), Alan Guziewicz (1), Marek Bartosik, Jakub Orpik, Piotr Koltunowicz (3), Patryk Mauer (7), Konrad Koselski, Krzyszrof Komarzewski (1), Dawid Krysiak, Aleksander Olkowski (3). Antrenori: Dariusz Tomaszewski, Michal Skorski, Tomasz Blaszkiewicz.

romania ungaria handbal cadeti Tricolorii au disputat cel de-al doilea joc al zilei, adversara de astazi fiind reprezentativa similara a Ungariei. Cele doua formatii au inscris cate 5 goluri in 10 minute de joc, de la tricolori avantul in ofensiva venind chiar de la capitanul echipei, Dragos Hantaru. Oaspetii au rezistat pana in minutul 20, cand scorul era tot egal, 10-10, apoi tricolorii s-au distantat pe tabela de marcaj. Cu un joc mai mobil, Romania a condus la pauza cu 17-14, iar diferenta s-a marit la 6 goluri dupa 5 minute de joc din repriza secunda, 20-14. Tricolorii au tinut distanta fata de adversar, oaspetii nereusind sa reintre in meci. Dragos Hantaru a fost si golgheterul intalnirii, cu 9 goluri marcate, fiind urmat de Catalin Fodorean, cu 8 reusite (foto).

Romania – Ungaria  33-25 (17-14)

Romania: Cristian Niculai, Vladut Rusu, Eduard Duman – Catalin Fodorean (8 goluri), Catalin Bobocea, Calin Cabut (1), Szolt Mihaly (1), Bogdan Dobos, Dragos Hantaru (9), Alexandru Ionescu, Elian Apostol, George Scarlat (6), Matei Ionita, Iosif Buzle (1), Razvan Dragan (1), Laurentiu Suciu (2), David Kereki (1), Edurad Belchite, Daniel Susanu (3), Daniel Fekete. Antrenori: Narcis Citu, Gabriel Armanu, Stefan Laufceac.

Ungaria: Ando Arian, Bence Ujvari (3), Tamas Kecskemeti (3), Zsolt Schaffer (1), Gergo Szolloskei (7), Marton Toth, Oliver Szollosi, Bordzas Uros (1), Balint Somogyi (1), Bence Godor, Roland Klucsik (1), Levente Csapo (3), Martin Nagy, Gergo Spekhardt (1), Miklos Rosta (3), Szbolcs Jaczko, Dominik Mate (1).  Antrenori: Attila Vago, Peter Gunya, Daniel Sandor.

Maine se vor disputa si ultimele partide programate, Romania disputand ultimul joc al turneului, de la ora 12.30, adversara fiind puternica reprezentativa a Poloniei.