Home » Bacau, Handbal, National » Handbal masculin cadeti: Romania se impune in turneul international “Viitorul Azi”

ungaria belarus handbal masculin cadeti In ultima zi a turneului amical intertari, Romania a castigat in fata Poloniei, terminand astfel turneul cu 3 victorii din 3 partide.

In primul joc al zilei s-au intalnit Ungaria si Belarus, cele doua formatii inregistrand doua infrangeri in acest turneu amical. A fost o partida cu multe goluri, cele doua echipe avand 37 de reusite in doar 30 de minute. Ungurii au condus la pauza cu 20-17, dar belorusii au echilibrat meciul, iar tabela arata 26-26 in minutul 50. Ungurii au marit ritmul din nou si se impun in cele din urma cu 36-32.

Ungaria – Belarus   36-32 (20-17)

Ungaria: Ando Arian, Bence Ujvari, Tamas Kecskemeti (7 goluri), Zsolt Schaffer, Gergo Szolloskei (10), Marton Toth (2), Oliver Szollosi (1), Bordzas Uros (4), Balint Somogyi (4), Bence Godor, Roland Klucsik, Levente Csapo (7), Martin Nagy, Gergo Spekhardt (1), Miklos Rosta, Szbolcs Jaczko, Dominik Mate.  Antrenori: Attila Vago, Peter Gunya, Daniel Sandor.

Belarus: Aliaksei Navumenka, Aliaksei Sirchanka, Stanislau Yurcha – Hleb Leukhin (6), Yahor Zialionka (1), Ilya Yushkevich (2), Artsiom Rabushka (3), Yulyan Hiryk (8), Aliaksei Voitseshyk, Dzmitry Patachyts (1), Aliaksandr Ulas (2), Kiryl Tatarytski (1), Ihnat Sialtski, Artur Rudz (8), Pavel Baltrushka, Stanislau Yurcha, Yauheni Shchytov. Antrenori: Igor Sidko Vadzim Lisitsa., Ivan Sanko.

romania handbal cadeti A urmat si meciul Romaniei, ultimul de la acest turneu amical intertari. Tricolorii au intrat determinati in meci, au condus cu 4-2 si 7-5, dar timp de 5 minute gazdele nu au mai marcat si polonezii au trecut la conducere cu 7-8. Echilibrul s-a pastrat pana in minutul 20 (9-9), apoi tricolorii au un final prolific avand 6 goluri avantaj dupa primele 30 de minute de joc. Polonezii nu au cedat lupta in repriza secunda, reusind sa micsoreze diferenta al doar un singur gol in minutul 55, scorul fiind de 25-24. Tricolorii au gestionat, din nou, mai bine finalul de meci, reusind victoria la 3 goluri diferenta. Pe langa rezultatele pozitive, tricolorii au avut un ritm alert de joc, cu “pofta” de gol pe faza ofensiva, semn ca Romania are talent pentru viitorul handbalului masculin.

Romania – Polonia   28-25 (16-10)

Romania: Vladut Rusu, Matei Ionita, Cristian Niculai,  – Catalin Fodorean (4 goluri), Catalin Bobocea (4), Calin Cabut (1), Szolt Mihaly, Bogdan Dobos, Dragos Hantaru (5), Alexandru Ionescu (4), Elian Apostol (1), George Scarlat (7), Iosif Buzle, Razvan Dragan, David Kereki (1), Daniel Susanu (1). Antrenori: Narcis Citu, Gabriel Armanu, Syefan Laufceac.

Polonia: Kacper Antosik, Krzysztof Gadek, Bartosz Lejza, Jakub Bulski (2 goluri), Michal Rogalski, Piotr Jarosiewicz (2), Tomasz Makowski (2), Alan Guziewicz (4), Marek Bartosik, Jakub Orpik, Piotr Koltunowicz, Patryk Mauer (10), Konrad Koselski, Krzyszrof Komarzewski, Dawid Krysiak (3), Aleksander Olkowski (2). Antrenori: Dariusz Tomaszewski, Michal Skorski, Tomasz Blaszkiewicz.