Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – Steaua Bucuresti 34-29 (18-17)

Handbal masculin: Stiinta M.D. Bacau – Steaua Bucuresti 34-29 (18-17)

stiinta md bacau - steaua bucuresti 34-29 Stiinta Municipal Dedeman Bacau a disputat joi seara, ultimul joc din sezonul regulat, pe teren propriu, in fata formatiei Steaua Bucuresti, gazdele reusind victoria la 5 goluri diferenta, intr-un joc ce a contat doar de palmares si de orgoliu pentru cele doua formatii.

Indiferent de rezultatul aceste partide, cele doua echipe aveau asigurate locul 3 respectiv 7 in campionat, acest joc fiind mai mult un joc de pregatire inaintea primei faze playoff. Oaspetii au aratat curaj in prima repriza cand au plecat la cabine cu doar un gol in minus fata de vicecampioana Romaniei, in timp ce bacauanii, au fost prolifici in ofensiva dar cu mari neintelegeri in aparare. Echilibrul s-a mentinut si in primele 10 minute din repriza secunda, apoi gazdele si-au marit avantajul, avand un sfarsit linistit de joc.

Cu aceasta victorie, Stiinta Municipal Dedeman Bacau termina sezonul regulat pe locul 3, cu 49 de puncte in 22 de etape, 16 victorii, un egal si 5 infrangeri. Pe locul 4 in clasamentul final al sezonului regulat s-a clasat Energia Rovinari Tg. Jiu, formatie ce a invins in aceasta seara Poli Timisoara cu scorul de 31-29 (16-15).

Stiinta M.D. Bacau va debuta in deplasare, la Pandurii Tg, Jiu in prima faza playoff, pe 23 aprilie, urmand ca urmatoarele 2 meciuri (daca este si cazul meciului 3) sa fie disputate la Sala Sporturilor Bacau, pe 26 si 27 aprilie.