Home » Handbal, National » Inca un esec: Stiinta M.D. Bacau – Holstebro 28-29 (12-15)

Inca un esec: Stiinta M.D. Bacau – Holstebro 28-29 (12-15)

stiinta md bacau Echipa de handbal masculin Stiinta Municipal Dedeman Bacau a mai inregistrat un esec, eliminarea din Cupa EHF, dupa ce a pierdut si partida de pe teren propriu in fata formatiei daneze Team Tvis Holstebro.

Dupa infrangerea inregistrata in partida tur cu 27-32, disputata in Danemarca, Stiinta avea nevoie de o victorie la cel putin 5 goluri avantaj pentru a se califica in grupele EHF.

Daca in Danemarca, Stiinta a inceput mai bine partida, danezii conduceau cu 3-0 dupa primele 5 minute de joc, in partida retur disputata sambata la Sala Sporturilor Bacau. Stiinta revine in meci si conduce pentru prima data in minutul 19, cu 9-8, 4 dintre reusite fiind de la aruncari de la 7 metri. Danezii raman in joc, dar spectatorii bacauanii inca mai sperau la o calificare, scorul fiind egal dupa primele 25 de minute, 12-12. Au urmat alte 5 minute fara gol pentru gazde si chiar daca portarul Valeriu Erhan a reusit cateva parade spectaculoase, danezii mergeau la vestiare cu 3 goluri in fata, 15-12. Distanta s-a marit la 6 goluri in repriza secunda, bacauanii reducand diferenta la doar un singur gol cu 8 minute ramase din meci, cu mentiunea ca la echipa adversa au evoluat si jucatori tineri, ce au avut  putine minute in cupele europene.

Gazdele nu reusesc nici macar un egal “acasa” pierzand si meciuri retur, cu 28-29, ratand astfel si calificarea in grupele acestei competitii.
De mentionat ca la echipa bacauana, Victor Alonso, Marius Bondar si Raducu Tamas sunt accidentati si nu au evoluat in aceasta partida.

Asadar, inca un rezultat negativ inregistrat de echipa antrenata de Mateo Garralda, dupa ce au pierdut in Cupa Romaniei in fata echipei Dinamo Bucuresti. Nici in campionat bacauanii nu stau bine fata de pretentiile emise, doar locul 9 dupa 11 jocuri disputate.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Stefan Grigoras, Valeriu Erhan – Dragos Iancu (2 goluri), Ionut Rotaru (4), Victor Vartic (1), Josep Masachs (8), Celestin Michelin (5), Mikk Pinnonen (4), Florin Dospinescu, Alexandru Tarata, Rares Paunica (1), Bogdan Rata, Vladimir Carali, Martin Johannson (3), Alin Campan, Tin Tokic.

Evolutia scorului

Min. 5: 0-3, min.10: 2-4, min.15: 7-7, min.20: 9-9, min. 25: 12-12, min.30: 12-15, min.35: 13-18, min.40: 15-21, min.45: 19-24, min.50: 23-25, min.55: 25-27, min.60: 28-29.