Home » Fotbal, International » Jose Mourinho, sah mat la Arsene Wenger! Chelsea – Arsenal 6-0

Jose Mourinho, sah mat la Arsene Wenger! Chelsea – Arsenal 6-0

chelsea arsenal 6-0 Chelsea a castigat de o maniera categorica in partida din campionat , cu Arsenal, “tunarii pierzand contactul cu primele clasate dupa aceasta infrangere zdrobitoare.

Jucatorii lui Jose Mourinho au facut spectacol in partida cu Arsenal reusind sa marcheze de 6 ori. “Startul” a fost dat de Eto’o in minutul 5, golul camerunezului fiind urmat de reusita lui Schurrle doua minute mai tarziu. Chlesea continua ofensiva si in minutul 16 arbitrul Andre Marriner dicteaza 11 metri la un hent in careu comis de Alex Oxalde Chamberlain. Pentru ca aceasta penaitate a fost comisa in postura de ultimul aparator, arbitrul a fost nevoit sa arate cartonasul rosu, doar ca, s-a incurcat in jucatorii de la Arsenal, englezul eliminandu-l pe Kieran Gibbs.  Hazard transforma lovitura de pedeapsa, iar Chelsea avea 3-0 in minutul 17. Oscar marcheaza pentru 4-0 in minutul 42, gazdele avand un avantaj nemilos la pauza, de 4-0. Oscar face dubla in repriza secunda, iar Salah “inchide” tabela, pentru cea mai drastica victorie a lui Chelsea in fata lui Arsenal. Mourinho ii aplica o corectie serioasa lui Arsene Wenger, la meciul cu numarul 1000 pentru francez pe banca “tunarilor”.

Cu aceasta victorie, Chelsea ramane pe prima pozitie in clasament cu 69 de puncte, la 6 puncte in fata lui Manchester City, dar “cetatenii” au 3 meciuri in minus in Premier League.