Home » Fotbal, International » Premier League: Burnley – Chelsea 1-3. Trupa lui Mourinho a rezolvat meciul din prima repriza

burnley chelsea 1-3 Chelsea a debutat cu o victorie in noul sezon din Premier League, toate golurile intalnirii fiind maracte in prima repriza.

Burnley revenea in Premier League dupa o absenta de 4 ani, dar gazdele aveau de infruntat un adversar ce se anunta extrem de puternic in acest sezon, cu intariri din campionatul spaniol, Fabregas (Barcelona) si Diego Costa (Atletico Madrid).

Si totusi, dorinta gazdelor a fost concretizata cu gol in minutul 14, dupa o executie de exceptie a scotianului Scott Arfield care a preluat cu piciorul drept si a trimis puternic, cu exteriorul, la coltul lung.

Dar minunea nu a durat decat 3 minute, Chelsea egaland dupa o recuperare aproape de careul advers, Ivanovic a vrut  sa centreze, dar mingea a lovit bara iar Diego Costa puncteaza, mingea fiind si deviata de un aparator advers.

Elevii lui Mourinhi sunt mult mai determinati si reusesc sa treaca la conducere, in minutul 21.  Dupa un desen frumos de pase, Cesc Fabregas il vede liber pe Schurrle, iar acesta finalizeaza cu un sut la coltul lung din interiorul careului.

In minutul 34 oaspetii mai puncteaza o data, dupa centrarea din corner a lui fabregas, Ivanovic finalizeaza cu un sut din interiorul careului mic.

Asadar, Chelsea debuteaza cu victorie in noul sezon de Premier League, dupa un joc in care trupa lui Mourinho a parut ca nu a fortat prea mult.