Home » Fotbal, International » Premier League: Chelsea invinge pe Tottenham cu 4 goluri din 4 suturi pe poarta

Premier League: Chelsea invinge pe Tottenham cu 4 goluri din 4 suturi pe poarta

chelsea tottenham 4-0 Chelsea a invins Tottenham, pe Stamford Bridge, in derby-ul londonez, oaspetii avand o zi “neagra” mai ales in defensiva. Demba Ba marcheaza 2 goluri pentru Chelsea, in 2 minute.

Dupa ce Tottenham a inchis foarte bine culoarele in defensiva, in prima repriza, echipa lui Vlad Chiriches (accidentat) s-a intrecut in gafe in partea a doua a jocului. Samuel Eto’o deschide scorul pentru trupa lui Jose Mourinho, in minutul 56 cu un din interiorul careului. Doua minute mai tarziu, Kaboul il faulteaza in careu pe camerunez, iar Eden Hazard transforma lovitura de la 11 metri. Tottenham ramane in 10 oameni, Kaboul fiind eliminat pentru fault in postura de ultim aparator. Jucatorii de la Tottenham cedeaza psihic pe final de joc si comit doua greseli grave, in 2 minute, de care a profitat Demba Ba. Francezul, intrat pe teren in minutul 76, a profitat 12 minute mai tarziu de greseala lui Sandro si a trimis mingea printre picioarele lui Lloris. Un minut mai tarziu, Kyle Walker comite greseala jocului, cand trimite cu capul, de la aproximativ 40 de metri, catre propriul portar, Demba Ba speculand inca o data si “inchizand” tabela la 4-0.

Cu aceasta victorie, Chelsea se distanteaza in clasament, avand 66 de puncte dupa 29 de etape, dar cu un meci in plus fata de Liverpool si Arsenal, si 3 fata de Manchester City, locul 4 in clasament cu 57 de puncte.

Etichete:, , , , , , , ,