Home » Fotbal, International » Primul punct pentru Steaua in Champions League. Rezultatele complete inregistrate marti – 22.10.2013

Steaua champions league art 1 Marti s-au disputat jocurile etapei a-III-a din Uefa Champions League, grupele E-H, Steaua reusind sa obtina, pe Arena Nationala, primul punct  in grupa E.

Stelistii au fost condusi pe tabela din minutul 48 ,printr-o executie de exceptie, un sut plasat cu latul din afara careului a lui Marcelor Diaz. Ros-albastri reusesc egalare in minutul 88, cand Tatu marcheaza la coltul scurt la centrarea lui Adi Popa.

In celalalt joc al grupei, Chelsea a invins categoric in deplasare formatia Shalke, cu scorul de 3-0, prin dubla lui Torres (min. 5, 69) si reusita lui Eden Hazard din minutul 87. Chelsea si Shalke au cate 6 puncte in clasament, Basel 4 puncte si Steaua 1 punct.

In grupa F, 3 echipe au cate 6 puncte, dupa ce Dortmund a reusit victoria pe terenul formatiei Arsenal Londra (2-1), iar Napoli a invins in deplasare la Olympique Marseille(2-1).

In grupa G, Zenit reuseste o victorie aparent surprinzatoare pe terenul formatiei FC Porto, profitand si de eliminarea lui Hector Herera de la gazde, care a primit doua cartenosae galbene, fiind implicit eliminat in minutul 6.

Derby-ul AC Milan FC Barcelona s-a terminat nedecis, 1-1, ambele reusite avand loc in prima repriza, in timp ce Celtic a reusit victoria “acasa” in fata formatiei Ajax cu scorul de 2-1.

Iata rezultatele complete inregistrate marti-22.10.2013, in Champions League:

Grupa E
Steaua – Basel   1 – 1 (0 – 0)
Schalke – Chelsea   0 – 3 ( 0 – 1)

Clasament: 1) Chelsea 6 p.; 2) Shalke 6 p.; 3) Basel 4 p.; 4) Steaua 1 p.;

Grupa F
Arsenal – Borussia Dortmund   1 – 2 (1 -1)
Marseille – Napoli   1 – 2 (0 – 1)

Clasament: 1) Borussia Dortmund 6 p.; 2) Arsenal Londra 6 p.; 3) Napoli 6 p.; 4) Marseille 0 p.;

Grupa G
Austria Viena – Atletico Madrid   0 – 3 (0 – 2)
FC Porto – Zenit St. Petersburg   0 – 1 (0 – 0)

Clasament: 1) Atletico Madrid 9 p.; 2) Zenit 4 p.; 3) FC Porto 3 p.; 4) Austria Viena 1 p.;

Grupa H
AC Milan – FC Barcelona   1 – 1 (1 – 1)
Celtic – Ajax   2 – 1 (1 – 0)

Clasament: 1) FC Barcelona 7 p.; 2) AC Milan 5 p.; 3) Celtic 3 p.; 4) Ajax 1 p.;