W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Home » Alte sporturi, Baschet, International » Rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de baschet masculin, Spania 2014

Rezultatele actualizate de la Campionatul Mondial de baschet masculin, Spania 2014

campionatul mondial de baschet masculin Scorul primei zile de la Campionatul Mondial de baschet masculin a fost realizat de Statele Unite, echipe lui Mike Krzyzewski reusind  in prima etapa o victorie zdrobitoare in fata Finlandei, la 59 de puncte diferenta, 114-55.

Spania si Statele Unite au castigat toate meciurile din faza grupelor, urmand sa intalneasca in optimi ocupanta locului 4 din grupa vecina.

Iata rezultatele inregistrate la Campionatul Mondial de baschet masculin, Spania 2014 (rezultatele se vor actualzia dupa fiecare partida disputata):

Finala Mare

Duminica – 14 septembrie

SUA – Serbia   (35-21,32-20,38-26,24-25)   129-92

Finala mica

Sambata – 13 septembrie

Lituania – Franta   (19-22,23-21,29-21,22-31)   93-95

Semifinale:

Joi, 11 septembrie

SUA – Lituania   (21-16,22-19,33-14,20-19)   96-68

Vineri, 12 septembrie

Franta – Serbia   (15-21,17-25,14-15,39-29)   85-90

 

Sferturi de finala:

Marti, 9 septembrie

Lituania – Turcia   (13-18,20-10,14-16,26-17)   73-61

Slovenia – SUA   (22-29,20-20,22-37,12-33)   76-119

Miercuri, 10 septembrie

Serbia – Brazilia   (21-17,16-15,29-12,18-12)   84-56

Franta – Spania   (15-15,20-13,7-15, 23-9)   65-52

Optimi de finala

Sambata, 6 septembrie

SUA – Mexic   (3-13,19-14,24-11,20-25)   86-63

Franta – Croatia  (7-15,16-7,23-12,23-30)   69-64

Republica Dominicana – Slovenia    (15-15,13-23, 20-16, 13-17)   61-71

Spania – Senegal   (23-17,18-11,21-15,27-13)    89-56

Duminica, 7 septembrie

Noua Zeelanda – Lituania   (9-23,17-13,24-22,21-18)   71-76

Serbia – Grecia   (23-20,23-22,18-13,26-17)   90-72

Turcia – Australia   (15-18,19-17,12-15,19-14)   65-64

Brazilia – Argentina   (13-21,20-15,24-13,28-16)   85-65

Grupa A

Etapa I, sambata-30 august

Egipt – Serbia  (13-21,18-22,12-25,21-17)     64-85

Franta – Brazilia   (18-11,8-17,15-18,22-19)   63-65

Iran – Spania  (18-27,15-21,17-22,10-20)    60-90

Etapa a-II-a, duminica, 31 august

Serbia – Franta  (21-20,21-14,20-26,11-14)   73-74 

Brazilia – Iran  (17-18,23-6,21-12,18-14)   79-50 

Spania – Egipt  (26-10,16-14,22-13,27-17)   91-54

Clasament dupa doua etape: 1) Spania 4 p.; 2) Brazilia 4 p.; 3) Serbia 3 p.; 4) Franta 3 p.; 5) Egipt 2 p.; 6) Iran 2 p.;

Etapa a-III-a, luni-1 septembrie

Iran – Serbia  (18-21,20-21,13-25,19-16)   70-83

Franta – Egipt  (23-15,26-11,19-10,26-19)   94-55

Brazilia – Spania  (14-30,18-15,15-21,16-16)   63-82

Clasament dupa 3 etape: 1) Spania 6 p.; 2) Franta 5 p.; 3) Serbia 5 p.; 4) Brazilia 5 p.; 5) Iran 3 p.; 6) Egipt 3 p.;

Etapa a-IV-a, miercuri-3 septembrie

Egipt – Iran  (15-27,26-21,15-16,17-24)   73-88

Serbia – Brazilia   (16-23,16-25,32-12,9-21)   73-81

Spania – Franta   (22-19,22-15,21-16,23-14)   88-64

Clasament dupa 4 etape: 1) Spania 8 p.; 2) Brazilia 7 p.; 3) Serbia 6 p.; 4) Franta 6 p.; 5) Iran 5 p.; 6) Egipt 4 p.;

Etapa a-V-a, joi – 4 septembrie (ultima din faza grupelor)

Brazilia – Egipt   (37-10,30-13,24-25,37-17)   128-65

Iran – Franta   (23-13,10-24,16-26,27-18)   76-81

Serbia – Spania   (20-34,15-20,21-17,17-18)   73-89

Clasament final grupa A: 1) Spania 10 p.; 2) Brazilia 9 p.; 3) Franta 8 p.; 4) Serbia 7 p.; 5) Iran 4 p.; 6) Egipt 5 p.;

 

Grupa B

Etapa I, sambata-30 august

Croatia – Filipine  (23-9,14-22,20-18,14-22,10-7 prelungiri)   81-78

Puerto Rico – Argentina  (19-27,19-18,11-24,26-29)   75-98

Grecia – Senegal  (18-9,27-8,19-19,23-28)   87-64

Etapa a-II-a, duminica-31 august

Argentina – Croatia  (20-28,24-18,19-29,22-15)    85-90

Senegal – Puerto Rico  20-29,21-11,22-18,19-17)   82-75

Filipine – Grecia   (10-20,17-17,18-21,25-24)   70-82

Clasament dupa doua etape: 1) Grecia 4 p.; 2) Croatia 4 p.; 3) Argentina 3 p.; 4) Senegal 3 p.; 5) Filipine 2 p.;  6) Puerto Rico 2 p.;

Etapa a-III-a, luni-1 septembrie

Croatia – Senegal   (16-18,16-23, 20-18,23-18)    75-77

Argentina – Filipine   (22-25,21-13,28-23,14-20)   85-81

Puerto Rico – Grecia   (19-20,14-21,19-27,27-22)   79-90

Clasament dupa 3 etape: 1) Grecia 6 p.; 2) Argentina 5 p.; 3) Croatia 5 p.; 4) Senegal 5 p.; 5) Filipine 3 p.; 6) Puerto Rico 3 p.

Etapa a-IV-a, miercuri-3 septembrie

Filipine – Puerto Rico  (25-13,19-26,13-22,16-16)   73-77

Senegal – Argentina   (15-20,9-21,14-12,8-28)   46-81

Grecia – Croatia   (16-14,20-9,15-16,25-26)   76-65

Clasament dupa 4 etape: 1) Grecia 8 p.; 2) Argentina 7 p.; 3) Croatia 6 p.; 4) Senegal 6 p.; 5) Puerto Rico 5 p.; 6) Filipine 4 p.;

Etapa a-V-a, joi – 4 septembrie (ultima din faza grupelor)

Senegal – Filipine   (19-13,5-24,20-12,20-15,15-17 prima repriza de prelungiri)   79-81

Croatia – Puerto Rico   (28-16,25-20,31-21,19-25)   103-82

Argentina – Grecia   (16-28,17-16,17-20,21-15)   71-79

Clasament final grupa B:  1) Grecia 10 p.; 2) Croatia 8 p.; 3) Argentina 8 p.; 4) Senegal 7 p.; 5) Puerto Rico 6 p.; 6) Filipine 6 p.;

 

Grupa C

Etapa I, sambata 30 august

Ucraina – Republica Dominicana  (12-13,15-14,21-13,24-22)   72-62

Noua Zeelanda – Turcia  (17-8,21-20,18-24,17-24)   73-76

SUA – Finlanda  (31-16,29-2,29-21,25-16)   114-55

Etapa a-II-a, duminica 31 august

Republica Dominicana – Noua Zeelanda   14-16,20-11,17-23,25-13)   76-63

Finlanda – Ucraina  (20-22,15-15,22-15,24-24)   81-76

Turcia – SUA  (16-16,24-19,20-31,17-32)   77-98

Clasament dupa doua etape: 1) SUA 4 p.; 2) Ucraina 3 p.; 3) Republica Dominicana 3 p.; 4) Turcia 3 p.; 5) Finlanda 3 p.; 6) Noua Zeelanda 2 p.;

Etapa a-III-a, marti-2 septembrie

Ucraina – Turcia  (13-13,12-13,16-13,23-19)   64-58

SUA – Noua Zeelanda  (27-20, 30-15, 18-19, 23-17)   98-71

Finlanda – Republica Dominicana   (15-16,17-25,18-19,18-14)   68-74

Clasament dupa 3 etape: 1) SUA 6 p.; 2) Ucraina 5 p.; 3) Republica Dominicana 5 p.; 4) Turcia 4 p.; 5) Finlanda 4 p.; 6) Noua Zeelanda 3 p.;

Etapa-IV-a, miercuri-3 septembrie

Noua Zeelanda – Ucraina   (18-19,18-11,17-15,20-16)   73-61

Turcia – Finlanda   (10-15,17-26,26-18,15-9,9-5 prelungiri)   77-73

Republica Dominicana – SUA   (22-25,19-31,11-25,19-25)   71-106

Clasament dupa 4 etape: 1) SUA 8 p.; 2) Ucraina 6 p.; 3) Turcia 6 p.; 4) Republica Dominicana 6 p.; 5) Noua Zeelanda 5 p.; 6) Finlanda 5 p.;

Etapa a-V-a, joi 4 septembrie (ultima din faza grupelor)

Finlanda – Noua Zeelanda   (12-18,20-26,13-13,20-10)   65-67

Ucraina – SUA   (19-14,13-30,22-25,17-26)   71-95

Turcia – Republica Dominicana   (14-13,27-10,19-18,17-23)   77-64

Clamasnet final grupa C: 1) SUA 10 p.; 2) Turcia 8 p.; 3) Republica Dominicana 7 p.; 4) Noua Zeelanda 7 p.; 5) Ucraina 7 p.; 6) Finlanda 6 p.;

 

Grupa D

Etapa I, sambata-30august

Angola – Coreea de Sud  (16-6,20-12,16-30,28-21)    80-69

Australia – Slovenia  (19-27,24-22,17-20,20-21)   80-90

Mexic – Lituania   (27-22,14-23,12-22,21-20)   74-87

Etapa a-II-a, duminica-31 august

Coreea de Sud – Australia  (17-26,12-18, 12-22, 14-23)   55-89

Slovenia – Mexic   (24-18,22-19,19-13,24-18)   89-68

Lituania – Angola  (23-22,15-13,25-14,12-13)   75-62

Clasament dupa 3 etape: 1) Slovenia 4 p.; 2) Lituania 4 p.; 3) Australia 3 p.; 4) Angola 3 p.; 5) Mexic 2 p.; 6) Coreea de Sud 2 p.;

Etapa a-III-a, marti -2 septembrie

Angola – Mexic   (20-15,15-21,10-21,10-22)   55-79

Australia – Lituania  (30-20,17-8,15-28,20-19)  82-75

Coreea de Sud – Slovenia   (21-19,18-21,17-30,16-19)   72-89

Clasament dupa 3 etape: 1) Slovenia 6 p.; 2) Australia 5 p.; 3) Lituania 5 p.; 4) Mexic 4 p.; 5) Angola 4 p.; 6) Coreea de Sud 3 p.;

Etapa a-IV-a, miercuri-3 septembrie

Mexic – Australia   (19-22,13-11,13-26,17-11)   62-70

Slovenia – Angola   (17-17,27-26,21-23,28-21)   93-87

Lituania – Coreea de Sud   (17-19,22-10,18-4,22-16)   79-49

Clasament dupa 4 etape: 1) Slovenia 8 p.; 2) Lituania 7 p.; 3) Australia 7 p.; 4) Mexic 5 p.; 5) Angola 5 p.; 6) Coreea de Sud 4 p.;

Etapa a-V-a, joi- 4 septembrie (ultima din faza grupelor)

Australia – Angola   (22-17,20-12,23-34,18-28)   83-91

Coreea de Sud – Mexic   (11-18,19-22,17-21,24-26)   71-87

Lituania – Slovenia   (22-24,14-20,19-18,12-2)   67-64

Clasament final grupa D: 1) Lituania 9 p.; 2) Slovenia 9 p.; 3) Australia 8 p.; 4) Mexic 7 p.; 5) Angola 7 p.; 6) Coreea de Sud 5 p.;

 

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Articole asemanatoare

Leave a Reply

© 2019 Jurnal Sportiv. All Rights Reserved. Autentificare

- Designed by Marius TRANDAFIR

ziare | sportul.com | Bloguri, Bloggeri si Cititori | ziare.org