Home » Fotbal, International » Rezultatele si marcatorii din turul 3 preliminar Uefa Champions League, 05.08.2014: Bate Borisov, performera serii

champions league 05 08 2014 Marti, 5 august, s-au disputat 4 partide din mansa a doua a turului 3 preliminar, Uefa Champions League. Bate Borisov (foto: Pressball) a reusit o calificare spectaculoasa, golul decisiv pentru echipa din Belarus fiind marcat in minutul 4 al prelungirilor, de Sergey Krivets.

Dupa infrangerea de la Debrecen (0-1), belorusii au inceput greoi si partida retur, fiind condusi cu 1-0 si acasa, Ibrahim Sidibe punctand pentru oaspeti din lovitura de la 11 metri. Dar Bouadla de la Debrecen este eliminat in minutul 38, iar gazdele reusesc sa egaleze prin Volodko, un minut mai tarziu. Belorusii intorc soarta calificarii in repriza secunda, prin golurile marcate de Rodionov, in minutul 66 si Krivets, ultimul reusind golul decisiv in penultimul minut de prelungiri.

Si celelalte 3 partide ale serii au fost spectaculoase, cu echipe cunoscute, la nivel  de interatri, eliminate din competitie. Maccabi Tel-Aviv a pierdut calificarea in fata slovenilor de la Maribor, aceeasi soarta avand-o si grecii de la Panathinaikos , care au pierdut pe teren propriu in fata belgienilor de la Standard Liege cu 1-2, (0-0 in partida tur).

Iata rezultatele complete si marcatorii in mansa secunda a turului 3 preliminar Uefa Champions League, 05 august:

FC Bate Borisov – Debrecen   3-1 (1-1)

Volodko ’39, Rodionov ’66, Krivets ’90+4 – Sidibe ’20 (pen);

3-2 la general

Maccabi Tel-Aviv – Maribor   2-2 (1-1)

Ben Haim ’42 Ben Basat ’54 – Ibraimi ’36, ’55;

2-3 la general

Panathinaikos – Standard Liege   1-2 (1-2)

Arslanagic ’17 (autogol) – Mbombo ’36, Mpoku ’42;

1-2 la general

Losc Lille – Grasshoppers   1-1 (1-1)

Balmont ’19 – Abrashi ’33

3-1 la general

Nota*: Echipele scrise inclinat s-au calificat in playy-off-ul pentru grupele Uefa Champions League.

Steaua va juca pe National Arena, , miercuri seara de la ora 20:30, returul cu Aktobe, in prima partida cele doua formatii terminand la egalitate 2-2.

Etichete:, , , , , , , , , ,