Home » Fotbal, International » Rezultatele si marcatorii Uefa Champions League, 30.09.2014! PSG invinge pe Barcelona, Sahtior egalata in prelungiri dupa ce a condus cu 2-0

psg - barcelona 3-2 Marti, 30 septembrie, s-a disputat etapa a doua in grupele E-H, in meciul serii, Paris Saint Germain reusind victoria in fata Barcelonei, cu scorul de 3-2.

Cel mai animat joc se anunta cel dintre PSG si Barcelona, echipa lui Zlatan Ibrahimovic contra formatiei lui Lionel Messi. Jocul a fost spectaculos, cu 5 goluri marcate,  3 dintre ele reusite in prima repriza. David Luiz deschide scorul, din 8 metri, cu un sut la coltul lung, iar dupa doua minute Messi combina rapid cu Iniesta, acesta ii paseaza din nou argentinianului, care finalizeaza cu un sut plasat la coltul lung. Scundul Verrati majoreaza scorul cu un gol cu capul din 4 metri, iar Matuidi majoreaza avantajul cu un sut printre picioarele portarului Marc-Andre ter Stegen. Ultimul gol al intalnirii este marcat de Neymar, dupa un stop pe piept din centrarea lui Daniel Alves, brazilianul finalizand cu o executie de finete la coltul lung.

Sahtior si Porto au oferit un meci electrizant in repriza secunda, singurul eveniment din prima parte a jocului fiind un penalty aparat de portarul Pyatov la executia lui Brahimi. Gazdele sunt prolifice in atac, cu doua goluri marcate de Alex Teixeira si Luiz Adriano, avantajul rezistand pana in minutul 89. Apoi arbitrul mai acorda un penalty pentru Porto, transformat de  Jakson Martinez, acelasi atacant columbiand avand sa egaleze la ultima actiune de joc, cu o deviere decisiva la coltul scurt. Asadar elevii lui Mircea Lucescu pierd victoria la ultima actiune de joc, iar Sahtior are doar doua puncte acumulate dupa doua etape disputate.

Iata rezultatele inregistrate marti,30.09.2014, in etapa a-II-a Uefa Champions League, grupele E-H:

Grupa E

CSKA Moscova – Bayern Munchen 0-1 (0-1)

Thomas Muller ’22 (pen.)

Manchester City – Roma 1-1 (1-1)

Aguero ’4 (pen.) – Totti ’23

Clasament (dupa doua etape in toate cele 4 grupe):  1) Bayern Munchen 6 p.; 2) AS Roma 4 p.; 3) Manchester City 1 p.; 4) CSKA Moscova 0 p.;

Grupa F

Apoel – Ajax 1-1 (1-1)

Manduca ’31 (pen.) – Andersen ’28

Paris Saint Germain – Barcelona 3-2 (2-1)

Alex Teixeira ’52, Luiz Adriano ’85 – Martinez ’89 (pen.), ’90+4

BATE Borisov – Athletic Bilbao 2-1 (2-1)

Polyakov ’19, Karnitski ’41 – Aritz Aduriz ’45

Clasament: 1) FC Porto 4 p.; 2) FC BATE Borisv 3 p.; 3) Sahtior Donetk 2 p.; 4) Athletic Bilbao 1 p.;

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , ,