Home » International, Tenis » Tenis: Federer trece in set decisiv de Djokovic si ajunge in finala de la Dubai

Tenis: Federer trece in set decisiv de Djokovic si ajunge in finala de la Dubai

Roger Federer Federer a obtinut, vineri seara, calificarea in finala turneului de la Dubai, dupa ce a trecut in semifinale de Novak Djokovic, in 3 seturi (3-6,6-3,6-2).

Inaintea acestei semifinale, sarbul era neinvins de catre Federer in ultimele 18 luni.

Djokovic, numarul 2 mondial, a inceput mai bine partida si a castigat primul set cu 6-3, dupa 35 de minute de joc. La scorul de 3-2 pentru elvetian in cel de-al doilea set, jocul a fost intrerupt pentru cateva minute, iar la reluare Federer realizeaza breakul.

Novak nu a mai reusit sa tina ritmul nici in setul decisiv, Federer dominand partida cu un stil de joc mai agresiv.

Elvetianul se impune in decisiv cu 6-2 si il invinge pe Djokovic, dupa o “seceta” de un an si jumatate in confruntarile directe, ambii jucatori avand in acest moment cate 16 victorii.

In finala de la Dubai, Roger Federer il va intalni pe finalistul de anul trecut, cehul Tomas Berdych, care a trecut de Philipp Kohlschreiber cu un dublu 7-5. In intalnirile directe, elvetianul conduce cu 11-6.

Etichete:, , , , , , , , , , , , , ,