Home » Bacau, Locale, Volei » Volei cadete: CSS Bacau – Penicilina Iasi 3-0.Victorie de moral

Volei cadete: CSS Bacau – Penicilina Iasi 3-0.Victorie de moral

volei cadete css bacau Cadetele de la CSS Bacau s-au impus la debutul in noul sezon competitional de Campionat National, gazdele avand dificultati doar in primul set.

Bacauancele au intalnit, pe teren propriu, formatia Penicilina iasi, in primul joc din Seria A la volei feminin divizia cadeti.

Primul set a fost si cel mai echilibrat, dupa un avans de 7 puncte pentru gazde, oaspetele s-au apropiat la doar un singur punct, 19-18. Bacauancele si-au revenit spre final si au castigat primul set cu 25-20, acesta avand sa fie si cel mai disputat act al partidei. Dupa ce au condus cu 9-3, setul secund revine bacauancelor cu un categoric 25-10.  echipa antrenata de Traian Snel a castigat si cel de-al treilea set, cu 25- 12, bacauncele reusind astfel o victorie cu 3-0 in primul joc din grupa de calificare.

“Meciul de astazi nu a fost unul tocmai greu cu adversare de temut, dar in primul set ne-am pierdut concentrarea si astfel am dat posibilitatea echipei oaspete sa se apropie la scor. Speram ca la meciurile urmatoare sa aratam mai mult si sa fim mai multumite de jocul nostru. Avem lucruri de retusat la care trebuie sa muncim. Spre deosebire de sezonul trecut, ne dorim sa abordam turneul semifinal cu incredere si sa ne calificam pentru prima oara la Turneul Final”, ne-a declarat capitanul echipei, Alexandra Bacoiu.

CSS Bacau si Penicilina Iasi fac parte din Seria A, alaturi de LPS Unic Piatra Neamt si CSS ProVolei Botosani, primele 3 clasate dupa disputarea partidelor din grupa urmand sa se califice in faza semifinala a competitiei.

CSS Bacau - Echipa de start: Bacoiu Alexandra (capitan), Isabela Demsa, Alexandra Cucu, Sanziana Tocila, Madalina Boboc, Toma Rafaela, Mara Anghel (libero). Au mai evoluat: Diana Maftei, Marchidan Claudia,  Alexandra Dediu, Oana Popescu.

Penicilina Iasi - Echipa de start:  Bianca Ichim (capitan), Ioana Pelin, Alexandra Cobzac, Ioana Turcanu, Adina Paraschiv, Cosmina Constantinescu. Au mai evoluat: Maria Andone, Geaninia, si Roberta Colotin.

Etichete:, , , , ,