Home » Handbal, International, National » Ziua fetelor mici!!! C.M. handbal junioare: Romania-Germania ora 18:00. Drumul tricolorelor catre marea finala

Romania handbal junioare CM Macedonia 2014 Nationala Romaniei de handbal junioare are sansa in aceasta seara, cu incepere de la ora 18:00, sa cucereasca medalia suprema la Campionatul Mondial desfasurat in Macedonia.

Tricolorele au fost repartizate in grupa C, disputata la Strumica, alaturi de Danemarca, Germania, Macedonia, Argentina si Uzbekistan. Grupa avea sa se dovedeasca a fi una extrem de puternica, 3 echipe reusind accederea in semifinale.

Romania s-a impus lejer in primele 3 partide de la acest Campionat Mondial, Argentina, Uzbekistan si Macedonia, nereusind sa puna mari probleme fetelor noastre. A fost practic o incalzire oficiala pentru ce avea sa fie un drum lung pana in finala acestei competitii.

A urmat apoi prima partida “tare” de la acest Mondial, in compania Germaniei, o echipa “incapatanata” ce a incercat sa tina ritmul impus de romance. Tricolorele au condus la pauza cu 14-11, dar nemtoaicele nu au cedat si au trecut la conducere la inceputul reprizei secunde. Apoi, fetele noastre au dat dovada ca sunt o echipa tare, reusind sa-si pastreze calmul spre final, dar in acelasi timp sa execute precis in momentele tensionate ale jocului. Partida se incheie cu scorul de 27-25 si Romania se lupta cu Danemarca pentru castigarea grupei si implicit o adversara mai usoara in optimile de finala. Romancele au dat dovada de lupta in fata nordicelor, avand chiar sansa sa castige partida, conducand in minutul 58 cu 30-28. A fost singurul moment mai dificil de la acest Mondial, nordicele reusind egalarea la ultima actiune a meciului. Un rezultat putin nedrept, dar in acelasi timp putin asteptat inaintea partidei, nordicele fiind cotate de specialisti cu prima sansa la castigarea acestui Mondial.

In optimi Romania a intalnit o alta echipa ambitioasa, croatele reusind sa termine la egalitate dupa primele 30 de minute de joc, 12-12. Romancele au venit mult mai determinate de la cabine si se distanteaza decisiv in ultimele 10 minute de joc, pentru un final linistit. Partida se incheie cu 28-22 si Romania avea sa intalneasca in sferturi Olanda, echipa ce a eliminat in mod surprinzator Ungaria, castigatoarea grupei B de la acest Mondial.

Dar cu tricolorele, olandezelor nu le-a mai iesit, fetele antrenate de Aurelian Rosca si Gavril Kozma aratatand, inca de la inceputul partidei, “foame” de victorie. Olandezele nici nu au intrat bine in meci, ca junioarele noastre s-au si distantat la 9-2 dupa primele 10 minute de joc. Romancele nu au cedat initiativa reusind cea mai categorica victorie a sferturilor de finala de la Campionatul Mondial din Macedonia, 36-22.

Asadar, fetele noastre s-au calificat in semifinale, unde au intalnit o alta “nuca” tare, reprezentativa Muntenegrului, echipa recunoscuta pentru spiritul de lupta. Jocul a fost extrem de echilibrat, dar pe final de joc, Romania a aratat mai multa concentrare, putere si ambitie, reusind sa castige un meci solicitant, cu scorul de 28-25.

Un parcurs fara infrangeri a Romaniei, echipa formata din fete extrem de ambitioase, luptatoare, care au stiut sa negocieze bine majoritatea momentelor tensionate ale acestui turneu final. De mentionat si inspiratia antrenorului Aurelian Rosca, acesta solicitand time-out la inceputurile de meci, iar dupa mica pauza, fetele noastre parca au schimbat “vitezele”. Un  rezultat obtinut de echipa, dar si cu straluciri individuale ale interilor si ale coordonatorului de joc.

Adversara Romaniei in finala este Germania, un ultim act putin scontat de specialisti inaintea acestui turneu final, tinand cont ca cele doua echipe nu erau ca favorite la calificarea in finala competitiei.

Germania a aratat multe din caracteristicile fetelor naostre, un joc diversificat, ambitios, riscant pe alocuri ce a surprins, in semifinale, puternica reprezentativa a Danemarcei.

Finala campionatului Mondial de handbal junioare va fi transmisa in direct de Digisport 1, cu incepere de la ora 18:00.

Romania: Maria Izabela Rosca, Madalina Ion – Andreea Taivan, Oana Maria Buca, Dana-Abed Kader, Iulia Andrei, Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie, Sonia Vasiliu, Cristina Laslo, Bianca Maria Bazaliu, Daniela Corban, Alexandra Carasol,  Florenta Ilie, Lorena Ostase. Antrenor principal: Aurelian Rosca; Antrenor secund: Gavril Kozma.